FlixBus wraca po przerwie. Wśród nowości m.in. Ryga, Wilno i przystanek w Borku Fałęckim

fot. Materiały prasowe

Po okresie daleko idących ograniczeń autobusy FlixBusa wrócą wkrótce na trasy. Uruchomiona zostanie większość dotychczasowych linii, ale będą też nowości. Co w Krakowie?

Od połowy maja zniesione zostanie dotychczasowe ograniczenie liczby pasażerów w transporcie publicznym do 50 procent liczby miejsc siedzących. Teraz limit ten będzie równy liczbie miejsc siedzących, co dla dalekobieżnych przewoźników autokarowych oznacza możliwość rozwinięcia skrzydeł po długiej przerwie.

Wciąż nie są to pełne możliwości, choćby ze względu na to, że w poszczególnych krajach obowiązują różne przepisy, które dodatkowo poddawane są częstym i trudnym do przewidzenia zmianom. Polska jest jednak wśród krajów, które szybciej łagodzą obostrzenia.

Na pierwszy rzut

W przypadku FlixBusa pierwsze połączenia wystartują już 20 maja, a kolejne będą uruchamiane etapami, w miarę rosnącego zapotrzebowania i luzowania obostrzeń. Od dziś w sprzedaży znalazło się ponad 30 krajowych i międzynarodowych połączeń obsługiwanych przez 19 lokalnych partnerów autobusowych.

Najpopularniejsze kierunki krajowe to Warszawa, Kraków, Zakopane, Lublin, Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Katowice, Łódź. Będzie można też pojechać do Berlina, Pragi, Wiednia, Amsterdamu, Drezna, Hamburga, Paryża czy Lyonu. Oprócz linii regularnych startują również sezonowe: do Krynicy Morskiej, Jastrzębiej Góry, Szczawnicy czy Splitu.

Liczba połączeń ma stopniowo rosnąć. Łącznie tego lata FlixBus Polska planuje udostępnić ponad 200 krajowych i 140 zagranicznych kierunków.

Co w Krakowie?

Kraków niezmiennie pozostaje jednym z najważniejszych węzłów FlixBusa. Wśród połączeń uruchamianych w pierwszej kolejności znajdą się m.in. te łączące stolicę Małopolski z Warszawą, Zakopanem, Przemyślem, Wrocławiem, Mrzeżynem, Kołobrzegiem, Szczawnicą, Monachium, Wiedniem, Berlinem, czy Splitem.

W kolejnych miesiącach pasażerów z Krakowa czeka kilka nowości. Wśród nich będą linie do Wilna, do duńskiego Aallborg oraz do Rygi (jako linia z Wiednia przez Kraków). Sprzedaż powinna ruszyć pod koniec maja, a kursy od połowy czerwca.

Nowością będzie też dodanie nowego przystanku w Krakowie. Autokary jadące z Krakowa do Budapesztu będą się zatrzymywać na przystanku w Borku Fałęckim. Na razie linia nie jest jeszcze reaktywowana ze względu na ograniczenia obowiązujące na terenie Węgier.

W Borku Fałęckim zatrzymają się też autobusy linii Warszawa-Zakopane. W tej sprawie trwa jeszcze dopełnianie potrzebnych formalności, więc może się okazać, że na rezultat trzeba poczekać do jesieni.

Bezpieczniej

Dużym wyzwaniem dla branży jest odbudowa zaufania pasażerów do transportu publicznego. – W ciągu minionego roku zaufanie do transportu publicznego drastycznie spadło, na co wpływ miało wielokrotnie zniechęcanie potencjalnych klientów do korzystania z jego usług. Transport zbiorowy został wskazany jako źródło wysokiego ryzyka w kontekście zakażeń COVID. Jak się okazało, zupełnie niesłusznie – bazując na badaniach naukowych jesteśmy już pewni, że przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego transport publiczny jest o wiele bardziej bezpieczny niż inne miejsca zgromadzeń – mówi Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce, na Ukrainie i w krajach bałtyckich. W jego ocenie, ankiety prowadzone wśród klientów pokazały, że pasażerowie podeszli do tej kwestii znacznie rozsądniej niż politycy.

Zachętą dla klientów ma być duża pula promocyjnych biletów na przejazdy rezerwowane od 12 do 14 maja lub do wyczerpania zapasów.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki
comments powered by Disqus