Obrzędy Święta Rękawki i wspaniała pogoda przyciągnęły pod kopiec Krakusa prawdziwe tłumy. – Oryginalne jedzenie, zabawy dla każdego i piękne widoki to atrakcje, którymi można się dzisiaj cieszyć – mówi Iwona Wernikowska, jedna z organizatorek wydarzenia.
Święto Rękawki sięga tradycją czasów średniowiecza. W Krakowie rekonstruktorzy historii po raz kolejny przygotowali pokazali walk, konkursy i tradycyjne obrzędy. Na kopcu można dziś podziwiać wiernie odtworzone stroje z wczesnego średniowiecza i spróbować staropolskich przysmaków. – W tym roku wyjątkowo podkreślamy też rolę kobiet w czasach przedchrześcijańskich, co będzie można zobaczyć np. w bitwie kobiet z wojami – mówi Paweł z Drużyny Wojów Wiślańskich Krak, który na czas święta przemienia się w Thormira.
Bieg w pełnym uzbrojeniu i wróżba dla grodu
Tegoroczne święto rozpoczęło się od prezentacji drużyn rekonstrukcyjnych. – W tym roku jest ich około trzydziestu i przybyli z całej Polski – mówi Iwona Wernikowska z Domu Kultury ,,Podgórze”, który współorganizuje Rękawkę. W samo południe na szczycie kopca Kraka rozpalono ogień. Później można było wysłuchać wróżby dla grodu Kraka i jego mieszkańców.
Wyczekiwanym punktem imprezy był bieg wojów w pełnym uzbrojeniu. Kilkunastu młodych mężczyzn obiegło kilkukrotnie kopiec w pełnym uzbrojeniu – mieli na sobie kolczugę, przyłbice, w rękach zaś dzierżyli tarcze i duny (dwusieczne topory). – W takiej temperaturze to duże wyzwanie. Każdy woj musi być wytrzymały i waleczny – powiedział Thormir. Podczas biegu wojownicy toczyli między sobą walki na miecze i topory. – Na pewno wrócimy z nowymi ranami! – ekscytowali się przed biegiem, pokazując blizny z ostatnich bitew.
Dojenie owcy i pranie pijanego woja
Szczególnie podkreślanym przez rekonstruktorów tematem tegorocznej Rękawki, jest rola kobiet w czasach przedchrześcijańskich. Popołudniu na kopcu Kraka będzie można zobaczyć m.in. „babskie” obrzędy, tańce i korowody, w tym obrzęd topienia Marzanny i przywitanie Białek.
O 15:30 doszło do bitwy zbuntowanych kobiet księżniczki Vlasty z mężczyznami. – Warto poznać historię kobiet w czasach zanim chrześcijaństwo zepchnęło je do roli jedynie żon i matek – podkreślają rekonstruktorzy. – Pokażemy dzisiaj silne kobiety, które stawiały czoła mężczyznom i zajmowały nie gorszą pozycję w społeczeństwie – dodają.
Oprócz tego w dzisiejszym programie nie zabraknie stałych punktów imprezy jak konkursy i występy zespołów ludowych. Przed godz. 17 zostanie wybrana żona woja, która będzie najlepsza w dojeniu owcy, praniu pijanego woja i szukaniu jajek. Wyjątkowym obrzędem tegorocznej Rękawki będzie też Tryzna, czyli igrzyska pogrzebowe.
Unikalne Święto
Rękawka związana jest z legendą o kopcu Kraka, usypanym przez miejscową ludność po śmierci króla. Podobno ziemię noszono w rękawach, i dlatego kopiec nazywano Rękawką. Pod kopcem Kraka w trzeci dzień świąt wielkanocnych (wtorek był kiedyś również dniem świątecznym) odbywał się odpust, a zamożni krakowianie zrzucali biedakom, zebranym pod wzgórzem, odpadki ze świątecznego stołu oraz drobne monety. Zwyczaj ten nawiązuje również do pogańskich obrzędów tzw. zaduszek wiosennych, które przypadały na czas przesilenia słonecznego.