Grafika we dwoje [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Małżeństwo artystów, których połączyła również miłość do grafiki. Wystawę prac Jadwigi Kaim-Otręby i Ryszarda Otręby od 2 lutego można oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury.

Wystawa przygotowana przez MCK to okazja, aby lepiej poznać parę artystów, partnerów i małżonków, którzy znaleźli sposób na wspólną codzienność i na dzielenie jej z aktywnym udziałem w życiu artystycznym.

Twórcze osobowości

– To kameralna ekspozycja, na której prezentujemy łącznie 50 prac, po 25 stworzonych przez każdego z artystów – mówi Monika Rydiger, kuratorka wystawy. – Może się wydawać, że dwoje żyjących blisko siebie twórców może się wzajemnie inspirować. W przypadku państwa Otrębów mamy do czynienia z dwiema odrębnymi, silnymi osobowościami twórczymi.

Liryka, kobiecość, wrażliwe ukazanie prozaicznej i duchowej sfery codzienności - to elementy, które znajdziemy w malarskich grafikach Jadwigi Kaim-Otręby. Artystka w centrum swoich zainteresowań stawia człowieka. – Piękna, ponadczasowa, kontemplacyjna sztuka – dodaje Rydiger.

Prof. Ryszard Otręba to uznany i doceniany artysta – nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jego charakterystyczne, ascetyczne i minimalistyczne prace to prawdziwa lekcja artystycznego kunsztu i mistrzostwa w technicznym opanowaniu grafiki.

Swoje zawodowe i artystyczne życie związał z Akademią Sztuk Pięknych, gdzie jako profesor przez wiele lat prowadził działalność dydaktyczną. Na krakowskiej uczelni stworzył pionierską Katedrę Komunikacji Wizualnej, która dała podwaliny pod współczesne podejście do designu.

Grafiki, zdjęcia, pamiątki

Wspólna wystawa pozwala zajrzeć nie tylko w koncepcję ich sztuki, wspólne życie i pracę, ale również obraz polskiego życia artystycznego drugiej połowy XX wieku.

W przestrzeni wystawy znajdują się również wielkoformatowe, prywatne zdjęcia i pamiątki, dzięki czemu ekspozycja nabiera osobistego charakteru.

– Trochę na przekór manierze tzw. „white cube”, czyli wieszaniu dzieł sztuki w czystej białej przestrzeni, naszą intencją jest uświadomienie widzom, że każda sztuka ma swój realny i prozaiczny kontekst. Artysta nigdy nie tworzy w próżni. Dlatego zapraszając Jadwigę i Ryszarda Otrębów do naszej galerii chcieliśmy pokazać ich grafiki poprzez pryzmat ich długiego wspólnego życia – zaznacza Monika Rydiger.

Ekspozycję można zwiedzać bezpłatnie od 2 lutego w Galerii MCK przy Rynku Głównym 25.