IE 2023: Wioska zawodnicza otwarta. Na co mogą liczyć sportowcy? [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

18 czerwca w wiosce zawodniczej na terenie Miasteczka Studenckiego AGH zameldowali się pierwsi uczestnicy igrzysk europejskich. W Krakowie ma mieszkać około 3,5 z 7 tysięcy uczestników.

Pokoje studentów Akademii Górniczo-Hutniczej na około dwa tygodnie przejęli sportowcy z 48 krajów, z wyjątkiem Rosji i Białorusi. Zawodniczki i zawodnicy zaznaczyli swoją obecność, będący dumni ze swoich krajów i ich barw, wywieszając w oknach flagi narodowe. 

Pierwsi bohaterowie III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 przybyli do wioski w weekend. Największa grupa pojawi się tam 22 czerwca dzień po ceremonii otwarcia imprezy na znajdującym się nieopodal stadionie Wisły Kraków. Merem miejsca został Robert Korzeniowski – czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie, zawodnik Wojskowego Klubu Sportowego Wawel, a obecnie pracownik Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), do którego należy marka igrzysk europejskich.

Wioska zawodnicza. Na co mogą liczyć uczestnicy?

Wiceprezes EOC Hasan Arat wręczył byłemu sportowcowi symboliczne klucze do wioski zawodniczej.

– To dla mnie prawdziwy zaszczyt. Ogromnie się cieszę, że jestem tu z wami i mam nadzieję, że ten klucz będzie jednocześnie kluczem do waszych serc. Ja mieszkam już w wiosce i pozostaję do waszej dyspozycji. Mam nadzieję, że z przyjemnością będziecie korzystać ze wszelkich dostępnych usług, które dzięki pomocy EOC udało nam się zapewnić. Każdego dnia czekają was koncerty, do waszej dyspozycji oddajemy Klub Studio, monitory z relacjami ze wszystkich aren igrzysk, strefy relaksu, basen, saunę, a także przestrzenie religijne, dedykowane rozmaitym wyznaniom – powiedział Korzeniowski.

Absolutną nowością jest też dostęp do spersonalizowanych nagrań każdego ze sportowców, które zawodnicy mogą udostępniać na swoich kanałach w social mediach. Posiłki dla sportowców będą wydawane w dużej stołówce, która powstała na terenie blisko ulicy Piastowskiej:Wioska będzie jednym z wielu obszarów działalności wolontariuszy. W czasie całej imprezy będzie ich pracowało niemal osiem tysięcy. – Ta wioska jest sercem igrzysk europejskich. A igrzysk nie byłoby bez wolontariuszy, którym chciałbym serdecznie podziękować za całą włożoną w to wydarzenie pracę. Cieszcie się tym nadchodzącym czasem, który bez wątpienia będzie fantastyczny – powiedział wiceprezes Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich.

Umowa z AGH i utrudnienia dla studentów

Spółka IE 2023 podpisała z uczelnią umowę o wartości 14,9 mln zł. AGH udostępniła pokoje w akademikach i zagwarantowała dostarczenie wszelkich usług związanych z zakwaterowaniem sportowców. Na terenie Miasteczka powstała infrastruktura niezbędna do obsługi gości. Organizatorzy będą korzystać z terenów Miasteczka Studenckiego do 5 lipca. W ciągu kolejnych dwóch tygodni mają zdemontować infrastrukturę powstałą na czas igrzysk. 

Z powodu igrzysk AGH zmieniła organizację roku akademickiego. Zajęcia były prowadzone do 4 czerwca, a do 7 mieszkańcy musieli się wyprowadzić z wykorzystywanych w czasie imprezy domów studenckich. W trakcie funkcjonowania wioski zawodniczej do wyłącznej dyspozycji studentów AGH uczelnia przygotowała pięć domów dyżurnych. 

Letnia sesja egzaminacyjna na AGH potrwa od 6 do 16 lipca.