Internetowa zbiórka zamiast tradycyjnej kwesty na cmentarzu Rakowickim

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa podjął decyzję, że w tym roku na cmentarzu Rakowickim nie zostanie zorganizowana tradycyjna kwesta.

Na facebookowej stronie Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa znajdują się szczegółowe informacje dotyczące zbiórki na rzecz naprawy i ratowania zabytkowych nagrobków.

Wspierać można do końca roku

Słynna kwesta w tradycyjnej formie zazwyczaj trwała od 1 do 2 listopada. W akcję co roku angażowały się znane osoby, m.in. Anna Dymna, Tomasz Schimscheiner, Dorota Segda czy Aleksander „Makino” Kobyliński.

Tym razem inicjatywę OKRK będzie można wspierać aż do 31 grudnia – wszystkie wpłaty dokonane w tym czasie będą zaliczone na poczet kwesty.

– Podjęliśmy decyzję, że będziemy kwestować w formie internetowej zbiórki lub bezpośrednich wpłat na konto. Nie będziemy bezpośrednio narażać naszych wolontariuszy, zwłaszcza że nie posiadamy biur, a Zarząd Cmentarzy Komunalnych nie może nam udostępnić pomieszczeń ze względu na trwającą epidemię – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Anna Kornecka, przewodnicząca Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa.

Zachować dystans

Na decyzję Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa miała wpływ obecna sytuacja epidemiologiczna w Krakowie i objęcie naszego miasta czerwona strefą.

– Należy zachowywać społeczny dystans. Podchodzenie do puszki to podchodzenie na mniejszą odległość niż wynika to z obowiązujących przepisów. Myśleliśmy m.in. o użyciu terminali, ale to i tak nie zmienia faktu, że trzeba podejść do wolontariusza na odległość mniejszą niż 1,5 – 2 metry. To naraża kwestujących i osoby przychodzące na cmentarz. Dlatego też zbiórka w formie tradycyjnej nie jest możliwa w tym roku – zaznacza Kornecka.

OKRK zajmuje się ratowaniem zabytkowych grobów w złym stanie, niemających dysponentów. W minionych latach dzięki zbiórkom udało się odnowić ponad pół tysiąca zabytkowych nagrobków i pominików na cmentarzu Rakowickim czy Podgórskim.

Wszystkie informacje na temat zbiórki pojawią się TUTAJ.