Kolegium Rektorskie UJ: Ogłoszenie wyroku TK w obecnej sytuacji to skrajny brak odpowiedzialności za losy ludzi

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała masowe protesty w całym kraju fot. Afera-Studio
Kolegium Rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego zaapelowało do prezydenta i przedstawicieli rządu w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. – Ogłoszenie tego wyroku w momencie szczególnego zagrożenia zdrowia i życia Polek oraz Polaków przez gwałtowny rozwój pandemii COVID-19, jest skrajnym dowodem braku odpowiedzialności za losy ludzi – piszą w liście.

Rektorzy podkreślają, że jako osoby odpowiedzialne za prawie 50 tys. członków akademickiej wspólnoty UJ musza zareagować na zdarzenia, które „boleśnie dotknęły  - niezależnie od poglądów politycznych i światopoglądowych nie tylko środowisko akademickie, ale Obywatelki i Obywateli naszego kraju”.

Swój apel zaadresowali do prezydenta Polski Andrzeja Dudy, marszałek sejmu Elżbiety Witek, marszałka senatu Tomasza Grodzkiego i premiera Mateusza Morawickiego.

Protesty trwają

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczalność aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niegodna z Konstytucją. Decyzja TK oznacza, że z polskiego prawa zostaje usunięty przepis, który do tej pory na to pozwalał. Przerywanie ciąży pozostanie dopuszczalne w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki i wtedy, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, np. gwałtu.

Decyzja TK wywołała masowe protesty w całym kraju.

– Zwracamy się do wszystkich wymienionych adresatów tego listu o pilne znalezienie dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego – apelują rektorzy.

Rektorzy UJ zaznaczają, że ogłoszenie wyroku w obecnej sytuacji epidemiologicznej to brak odpowiedzialności za losy Polek i Polaków.

W liście czytamy:

– Ogłoszenie tego wyroku w momencie szczególnego zagrożenia zdrowia i życia Polek oraz Polaków przez gwałtowny rozwój pandemii COVID-19, w chwili, gdy z dnia na dzień dramatycznie wzrasta liczba wykrytych przypadków infekcji  i śmierci  osób zarażonych koronawirusem Sars-CoV-2, gdy w krytycznej sytuacji znalazła się służba zdrowia - jest skrajnym dowodem braku odpowiedzialności za losy ludzi. Trudno nie wypowiedzieć w tym momencie podstawowej prawdy: osoby, którym powierzono prawo stanowienia prawa i jego realizację  ponoszą szczególną odpowiedzialność za dobro narodu i nikt dzisiaj, ani w przyszłości nie zwolni ich z odpowiedzialności za kolejne dramaty, którymi może być dotknięte społeczeństwo polskie w wyniku podejmowanych przez nich decyzji – piszą rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pod listem podpisali się:

Prof. dr hab. Jacek Popiel – Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki – Prorektor UJ ds. Collegium Medicum

Prof. dr hab. Dorota Malec – Prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej

Prof. dr hab. Armen Edigarian – Prorektor UJ ds. dydaktyki

Prof. dr hab. Jarosław Górniak – Prorektor UJ ds. rozwoju

Prof. dr hab. Piotr Jedynak – Prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej

Prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski –  Prorektor UJ ds. badań naukowych

Mgr Monika Harpula – Kanclerz UJ

Mgr Teresa Kapcia – Kwestor UJ

comments powered by Disqus