Internetowy budżet obywatelski [VIDEO]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego. We wtorek rozpoczynają się konsultacje, a mieszkańcy mogą składać wnioski. W tym roku na ten cel władze miasta przeznaczyły 8,5 mln złotych. To mniej niż w poprzednim roku, ale urzędnicy tłumaczą, że zadecydował o tym czas wykonania zwycięskich inwestycji, który skrócił się do jednego roku. Dobrą wiadomością jest to, że formalności będą załatwiane przez internet. Czas oszczędzą mieszkańcy oraz urzędnicy.

Najpierw jednak miasto za ponad 400 tysięcy złotych będzie chciało dotrzeć z informacją o budżecie do jak największej liczby mieszkańców Krakowa. W tym celu zostaną m.in. uruchomione specjalne punkty w galeriach handlowych (Bonarce, Bronowickiej i M1), w których będzie można uzyskać informacje i złożyć wniosek. Po centrach będą również poruszali się pracownicy UMK z tabletami. Koszt jednego punktu wykupionego przez miasto to 40 tys. złotych.

O tym, jakie ułatwienia w tym roku postanowił wprowadzić urząd i dlaczego kwota wynosi 8,5 mln złotych opowiada wicedyrektor Mateusz Płoskonka.

Harmonogram

Najważniejszą informacją jest to, że do 31 marca można składać swoje wnioski. Aby taki projekt był uznany za ważny, pomysłodawca musi zebrać 15 podpisów mieszkańców oraz spełnić pozostałe kryteria formalne.

Do 31 maja urzędnicy będą mieli czas, by ocenić wnioski. – Przez cały ten czas będziemy w kontakcie z projektodawcą, aby przekazywać informacje, co dzieje się z ich pomysłem. Jeśli występują jakieś problemy, dostaną taką wiadomość mailowo – mówi Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora wydziału spraw społecznych. Po publikacji wniosków, autorzy, których pomysły zostały odrzucone będą mieli czas od 3 do 7 czerwca na wniesienie sprzeciwu. Głosowanie zaś odbędzie się w dniach od 18 do 30 czerwca.  31 lipca ogłoszone zostaną zwycięskie projekty.

News will be here