Jak będzie wyglądać Strefa Aktywności Gospodarczej w Nowej Hucie?

fot. Kraków Nowa Huta Przyszłości

Coraz więcej wiadomo o tym, w jaki sposób zagospodarowany zostanie teren Strefy Aktywności Gospodarczej w rejonie ul. Igołomskiej. Obecnie trwa przygotowywanie projektu, a za rok mają już być gotowe wszystkie drogi, ścieżki rowerowe, chodniki i tereny zielone.

Bardziej zaawansowane są przygotowania dotyczące południowej części SAG, a więc ponad 15-hektarowego obszaru niedaleko pętli tramwajowej w Pleszowie. Do tej pory były to głównie działki rolne, nieużytki i tereny poprzemysłowe.

W kwietniu spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości podpisała umowę na zaprojektowanie i zagospodarowanie całego tego terenu. Jak informuje Bartłomiej Grzankowski z KNHP, wykonawca ma już sporą część dokumentów, w tym m.in. dokumentację geologiczną, inwentaryzację zieleni czy projekt niezbędnych rozbiórek. W końcowej fazie są kolejne opracowania, dotyczące odprowadzenia wód opadowych, instalacji elektrycznej, zieleni czy układu drogowego.

– Po ukończeniu tego etapu zostanie złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Zakładamy, że zostanie ono wydane do końca stycznia przyszłego roku – zapowiada Grzankowski.

Dużo ścieżek i miejsce na food trucki

Na stronie Zarządu Transportu Publicznego można zobaczyć szczegółową mapę pokazującą, jak ma wyglądać zagospodarowanie terenu pod kątem układu drogowego.

Na teren strefy ma prowadzić wjazd z ul. Igołomskiej, w miejscu istniejącej już bocznej drogi. Sieć dróg podzieli cały obszar na mniejsze segmenty, które będą przedmiotem zagospodarowania w ramach strefy.

Wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego poprowadzona będzie droga dla rowerów. Tras rowerowych jest łącznie na mapie całkiem sporo – a to o tyle istotne, że drogi dla rowerów powstały i powstają w ramach trwającej przebudowy ul. Igołomskiej.

Na plus dla całej koncepcji należałoby policzyć otwarte przestrzenie publiczne. Spółka zapowiada, że będą to miejsca dostępne dla pracowników firm, które w przyszłości się tu pojawią, ale też dla mieszkańców. W południowej części SAG będzie to jeden większy teren zielony z siecią alejek, kilka małych zagospodarowanych obszarów oraz pasy wzdłuż części dróg. W dwóch miejscach w pobliżu terenów zielonych przewidziano stanowiska dla food trucków. Zgodnie z zapowiedziami spółki, główna przestrzeń rekreacji ma mieć 1,5 ha powierzchni. Trawniki zajmą 2,3 ha, a klomby, rabaty i kwietniki – 600 mkw.

Północna część o krok do tyłu

Równocześnie trwają podobne, ale na razie mniej zaawansowane przygotowania do zagospodarowania północnej części SAG. To ponad 17 ha po drugiej stronie ul. Igołomskiej, w większości stanowiących opuszczony teren poprzemysłowy.

– Dla północnej części SAG trwają analogiczne działania, czyli prace projektowe nad opracowaniem docelowego zagospodarowania terenu. Wykonawca występuje także do gestorów i instytucji w celu pozyskania opinii oraz uzgodnień dla celów stworzenia zbiorczej dokumentacji projektowej – informuje nas przedstawiciel spółki.

Północna część będzie mniej zielona – ale i tam przewidziano 50-arową strefę relaksu, w centralnej części kompleksu. Łącznie ma tam powstać ponad 1,5 kilometra dróg, prawie 2 kilometry chodników i 1300 metrów ścieżek rowerowych.

Szukają operatora kąpieliska

O ile w przypadku strefy aktywności gospodarczej efekty przygotowań widać na razie na papierze, o tyle w Przylasku Rusieckim trwają już prace przy budowie nowego kąpieliska przy zbiorniku nr 1. W tym tygodniu spółka KNHP ogłosiła, że szuka operatora powstającego kompleksu.

– Obowiązkiem operatora będzie kompleksowe zarządzanie tym obiektem, między innymi zapewnienie opieki ratowników i utrzymanie porządku. W zamian będzie on mógł prowadzić własną działalność gospodarczą w tym miejscu. Na oferty czekamy do 19 listopada do godziny 11.00. Planowane jest podpisanie umowy na okres pięciu lat – informuje spółka.

Operator będzie miał pod opieką m.in. dwa budynki, z których jeden stanowić będzie magazyn dla sprzętu pływającego oraz przestrzeń socjalną dla ratowników, ochrony i samego operatora. Drugi natomiast to zaplecze sanitarne, w tym przebieralnie. Dodatkowo, do wykorzystania będzie także namiot plenerowy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta