Wspólne kolędowanie w sercu miasta, koncerty w świątyniach, żywe szopki oraz kramy pełne bożonarodzeniowych ozdób i przysmaków. W święta w Krakowie z pewnością nie zabraknie atrakcji.
Jarmark Bożonarodzeniowy
Na Rynku Głównym trwa tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy, który uznawany jest za jeden z najciekawszych w Europie.
Wśród oferowanych produktów nie brakuje ręcznie malowanych baniek, ozdób choinkowych, świątecznych stroików, biżuterii, pamiątek, zabawek, świec, różnych wyrobów i regionalnych przysmaków. Nieodłącznym elementem jarmarku są występy artystyczne. Na scenie w samym sercu miasta można zobaczyć zespoły ludowe, chóry czy dzieci z krakowskich szkół.
Dzień przed Wigilią (23 grudnia) o godz. 11:30 odbędzie się koncert „Zaśpiewajmy kolędę”, w którym wezmą udział: Jan Wojdak, Jacek Wójcicki, Anna Sokołowska-Alabrudzińska oraz Łukasz Lech.
W samo południe rozpocznie się spotkanie świątecznie włodarzy miasta i przedstawicieli kościoła krakowskiego. Pół godziny później (12:30) wystąpi zespół „Prowadź mnie” pod kierunkiem Pawła Piotrowskiego.
Szczegółowy program Jarmarku Bożonarodzeniowego dostępny TUTAJ.
Kolędowanie na Rynku Głównym
W sobotę (23 grudnia) o godz. 17:00 w samym sercu Krakowa odbędzie się koncert „Śpiewaj z nami! Kolędowanie z krakowskimi chórami”. Podczas wydarzenia zabrzmią utwory, które znamy, lubimy i pamiętamy z dzieciństwa w interpretacji zespołów chóralnych.
W wydarzeniu wezmą udział: Chór Hejnał, Chór Absolwentów I LO w Krakowie Kanon, Stowarzyszenie Muzyczne Chór „Lutnia Krakowska”, Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Ars Cameralis, Chór kameralny Lege Artis, Chór (nie)śpiewających. Prowadzenie: Jakub Oczkowski.
Wspólne kolędowanie na rynku to już coroczna tradycja, a akcja „Śpiewaj z nami! Kolędowanie z krakowskimi chórami” ma podwójny wymiar – jest okazją nie tylko do podtrzymania wspaniałej tradycji wspólnego kolędowania, ale również stanowi ukłon w stronę krakowskich zespołów chóralnych.
Żywa Szopka przy Franciszkańskiej
Po raz kolejny skwer przy ul. Franciszkańskiej 4 zamieni się w krakowskie Betlejem. A to za sprawą Żywej Szopki. W Wigilię o godz. 22.30 świąteczne życzenia złoży metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Następnie rozpocznie się kolędowanie z zespołem Fioretti. O północy w bazylice oo. franciszkanów odbędzie się pasterka.
26 i 27 grudnia Żywą Szopkę będzie można odwiedzić od godz. 13:30. Wspólne kolędowanie potrwa do wieczora. W tegorocznej odsłonie wydarzenia wezmą udział m.in. Magda Steczkowska (25 grudnia, 17:30) oraz wokalista legendarnej grupy TSA Marek Piekarczyk (26 grudnia, 17:45). Do wspólnego kolędowania zaproszą także zespoły takie jak „Jakubowe Muszelki”, „hulajdusza”, „Fioretti&Przyjaciele”, „Kwartet C.D.N.” czy „Promyczki Dobra”.
Świąteczne atrakcje w zoo
Żywą szopkę będzie można także zobaczyć w krakowskim ogrodzie zoologicznym. Święta Rodzina w otoczeniu zwierząt pojawi się w mini–zoo 25 i 26 grudnia w godz. 12:00–14:00. Atmosferę uświetnią najpiękniejsze kolędy. Będzie także możliwość karmienia zwierząt przygotowaną przez ogród marchewką.
Świąteczny spacer po zoo można połączyć z zabawą. – W kasie głównej czekają na odwiedzających karty Rodzinnej Gry Terenowej. Trzeba odnaleźć w ogrodzie i rozwiązać 10 zagadek. Po odkryciu hasła można otrzymać Dyplom Zimowego Tropiciela i drobne nagrody. Trzeba tylko zabrać ze sobą coś do pisania – zapowiadają organizatorzy.
Śladem szopek krakowskich
Szopki krakowskie po raz kolejny opanowały całe miasto. Można zobaczyć je w witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych, a także w odpowiednio podświetlonych, wolno stojących gablotach.
Tegoroczna trasa spaceru „Wokół Szopki” została skomponowana z muzycznych motywów Krakowa. Wędrując po Starym Mieście oraz jego okolicach, zwiedzający będą wsłuchiwać się zarówno w muzykę klasyczną, jak i w piosenki uliczne, poetyckie, jazz i rock and roll.
Darmowy spacerownik można pobrać ze strony www.wokolszopki.pl. Zawiera on nie tylko propozycję trasy wycieczki po Krakowie, ale także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.
Szopki w Pałacu Krzysztofory
Najnowsze dzieła szopkarzy można podziwiać w siedzibie Muzeum Krakowa przy Rynku Głównym 35. W tegorocznym Konkursie Szopek Krakowskich zmierzyło się aż 232 prace. To absolutny rekord.
Szopki krakowskie, choć są mocno zakorzenione w tradycji, często nawiązują do aktualnych wydarzeń i komentują rzeczywistość. W tym roku można znaleźć odniesienia do Roku Włodzimierza Tetmajera, 45-lecia wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czy Roku Mikołaja Kopernika. Upamiętniona została także postać śp. Macieja Moszewa, najbardziej utytułowanego szopkarza w historii Konkursu Szopek Krakowskich. Wystawa pokonkursowa potrwa do 25 lutego 2024 roku.
W Wigilię i Boże Narodzenie Muzeum Krakowa będzie nieczynne. Wystawę stałą w Pałacu Krzysztofory oraz szopki będzie można obejrzeć 26 grudnia w dniach 10:00–18:00.
Koncert u jezuitów – „Nad Krakowem gwiazdka świeci”
26 grudnia w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia najpiękniejsze polskie kolędy i nie tylko wypełnią wnętrze bazyliki oo. jezuitów przy ul. Kopernika 26. Publiczność będzie mogła posłuchać sopranistki Wiktorii Bisztygi i tenora Rafała Kobylińskiego SJ, a także wirtuoza organów Marka Stefańskiego.
– Osobliwym słowem całości dopełni Jarosław Naliwajko SJ – prefekt bazyliki – i człowiek wielu artystycznych talentów – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Koncert „Nad Krakowem gwiazdka świeci” rozpocznie się o godz. 19:00. Wstęp wolny.
Smerfny Ogród Świateł
A może spacer po zaczarowanej wiosce? W ten magiczny czas warto wybrać się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, który zamienił się w świetlną krainę. Motywem przewodnim krakowskiej ekspozycji są w tym roku smerfy.
Tuż po przekroczeniu progu ogrodu oczom zwiedzających ukaże się kultowa wioska niebieskich przyjaciół, w której będzie można spotkać Papę Smerfa, Ważniaka, Marudę, Ciamajdę, Łasucha czy Smerfetkę. Oczywiście nie zabraknie też Gargamela i jego kota Klakiera.