Jazz opanuje miasto. Przed nami 67. Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Krakowskie Zaduszki Jazzowe fot. Jacek Łabędzki

Za kilka dni rozpoczną się Krakowskie Zaduszki Jazzowe. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia nie zabraknie wielkich gwiazd, takich jak Stanisław Soyka, Ewa Bem, Judith Hill czy Paweł Kaczmarczyk.

– W życiorysie każdego polskiego, wybitnego jazzmana na początku jego drogi znajduje się Kraków. Ten jazz istnieje i ciągle jest obecny w naszym mieście – powiedziała podczas konferencji prasowej Małgorzata Jantos, przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

Krakowskie Zaduszki Jazzowe są najstarszym festiwalem jazzowym w Europie, a ich historia sięga roku 1954. To właśnie wtedy w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 52 przy ulicy Królowej Jadwigi w Krakowie odbyła się pierwsza odsłona wydarzenia. Już za kilka dni, 26 października, rozpocznie się 67. edycja Krakowskich Zaduszek Jazzowych.

Kogo zobaczymy na scenie?

W tym roku młodość jazzowa połączona została z dojrzałością. Pierwszego dnia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zaprezentują się bowiem: Agnieszka Derlak oraz Paweł Kaczmarczyk, pianista bardzo mocno związany z Krakowem. Koncert otwarcia pt. „Ogrody Jazzu” odbędzie się o godz. 19:30.

Kolejny wieczór upłynie pod znakiem wybitnych wokalistów – Stanisława Soyki i Ewy Bem, która zaprezentuje na scenie repertuar z ostatnich 50 lat z okazji jubileuszu pracy artystycznej.

– Ewa Bem nazywana jest „pierwszą damą polskiego jazzu”. Obok Marianny Wróblewskiej to drugi taki szczególny głos w polskiej muzyce jazzowej, dlatego bardzo się cieszymy, iż udało nam się ją namówić, by wystąpiła w Krakowie. To będzie genialny koncert i wielkie wydarzenie – zapowiadała Małgorzata Jantos.

Koncert „Polish Jazz” odbędzie się 27 października w Nowohuckim Centrum Kultury o godz. 20:00.

Najgorętszym punktem Krakowskich Zaduszek Jazzowych będzie koncert Judith Hill pt. „Zaduszkowa Gwiazda”. Trzeciego dnia festiwalu zdobywczyni Grammy zawładnie parkietem klubu Studio. Start o godz. 20:00.

– Ta dziewczyna fantastycznie śpiewa i gra na gitarze, używając jej w sposób niekonwencjonalny, tak jak robił to Prince. Myślę, że ten koncert będzie naprawdę znakomitym wydarzeniem – przekonywał w maju dyrektor artystyczny Marek Stryszowski.

W sobotę, 29 października, w Teatrze Słowackiego odbędzie się Krakowska Gala Jazzu, podczas której zostanie wręczona Złota Gwiazda Helikonu. Zwieńczeniem wieczoru i całego festiwalu będzie koncert Leszka Możdżera – światowej klasy pianisty.

Hasłem tegorocznej edycji Krakowskich Zaduszek Jazzowych są słowa „…let’s JAZZ the world!”. Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie http://krakowskiezaduszkijazzowe.eu/.