Kamienica przy pl. Szczepańskim stanie się muzeum designu i architektury

Plac Szczepański w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To namiastka tego, co w przyszłości zobaczymy w hotelu Cracovia. Jesienią w Kamienicy Szołayskich zostaną otwarte dwie stałe wystawy poświęcone designowi i architekturze.

Na pierwszym piętrze budynku – w oparciu o kolekcję Muzeum Narodowego w Krakowie i przy współpracy z polskimi designerami - powstanie stała galeria designu. Natomiast drugie piętro zajmie galeria architektury.

– W centrum Krakowa powstanie zupełnie nowa instytucja prezentująca dwie dziedziny, na których chcemy się skupić w najbliższych latach. Kamienicę Szołayskich zamieniamy tak naprawdę w muzeum designu i architektury, zapowiadając to, co się będzie działo w Muzeum Narodowym po odnowieniu budynku dawnego hotelu Cracovia – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

Wystawy „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” i „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku” zostaną otwarte dla widzów 15 października.

Odcienie realizmu

Nie oznacza to, że w najbliższym czasie Kamienica Szołayskich będzie zamknięta dla odwiedzających.

Od 5 marca MNK zaprasza na wystawę „Aleksander Kotsis. Odcienie realizmu”. Na zorganizowanej w 185. rocznicę narodzin artysty wystawie, znajdzie się ponad 120 obrazów olejnych, ok. 70 akwarel, rysunków i szkiców. Monograficzna wystawa jest pierwszym takim pokazem twórczości Kotsisa od 1959 roku.

W oddziale przy pl. Szczepańskim muzeum organizowało wystawy stałe i czasowe, do 6 grudnia 2020 roku była tu prezentowana ekspozycja „Szuflada Szymborskiej”. Wcześniej, mieściło się tu również Muzeum Wyspiańskiego, ale po remoncie w 2012 roku nazwa oddziału zmieniła się na „Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego”.

Czekając na przebudowę „Cracovii”

W lutym minister kultury Piotr Gliński poinformował, że hotel Cracovia ma szansę zostać przebudowany i zaadaptowany do potrzeb muzeum do 2026 roku.

Ma to związek z tym, że inwestycja została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy. Szacowany koszt inwestycji to prawie 425 mln zł.

– Środki z funduszu są przeznaczone na odbudowę po okresie pandemii i rozwój inwestycji w obszarze proekologicznym. Hotel Cracovia odpowiada tego rodzaju celom rozwojowym, ponieważ to inwestycja realizowana zgodnie z wyzwaniami XXI wieku. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie zostanie zrealizowane sprawnie i szybko – powiedział minister kultury.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto