Przebudowa hotelu Cracovia pochłonie miliony. Minister kultury podał termin otwarcia

Minister kultury z wizytą w hotelu Cracovia. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Hotel Cracovia ma szansę zostać przebudowany do 2026 roku. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie zostanie zrealizowane sprawnie i szybko – poinformował minister kultury Piotr Gliński.

Minister kultury poinformował, że zostały już przekazane środki na prace przedprojektowe, a inwestycja została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy. To program ze środków europejskich, przeznaczony na odbudowę po okresie pandemii i m.in. na budowę instytucji w obszarze proekologicznym, obszarze cyfryzacji życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

W przyszłości w budynku należącym do Muzeum Narodowego ma powstać Muzeum Architektury i Designu.

– Dzisiaj otwieramy kolejny etap prac związanych z przystosowaniem hotelu do celów muzeum. Szacowany koszt inwestycji to prawie 425 mln zł, a jest ona jedną z największych inwestycji w obszarze kultury. Środki z funduszu są przeznaczone na odbudowę po okresie pandemii i rozwój inwestycji w obszarze proekologicznym. Hotel Cracovia odpowiada tego rodzaju celom rozwojowym, ponieważ to inwestycja realizowana zgodnie z wyzwaniami XXI wieku – powiedział minister kultury Piotr Gliński.

„Idea staje się realna”

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie podkreśla, że dzięki wpisaniu budynku hotelu na listę Krajowego Planu Odbudowy idea przekształcenia go na muzeum staje się coraz bardziej realna.

– Dzięki przekazanym środkom będziemy mogli zrealizować tę inwestycję. Przyszłe muzeum będzie się składało z dwóch części, pierwsza z nich będzie galerią, w której prezentowane będą osiągnięcia polskiego designu i architektury XX i XXI wieku, druga będzie centrum edukacyjne. Chcemy stworzyć miejsce, w którym historia będzie się spotykała z teraźniejszością i przyszłością – zaznaczał Andrzej Szczerski.

Za 5 lat wejdziemy do muzeum?

Minister kultury podkreślał, że inwestycje w ramach funduszu odbudowy powinny zostać zrealizowane w ciągu najbliższych pięciu lat.

– Hotel Cracovia ma szansę zostać przebudowany do 2026 roku. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie zostanie zrealizowane sprawnie i szybko. W przestrzeniach hotelu są prezentowane niewielkie wystawy czasowe, ale mam nadzieję, że za pięć lat w tym miejscu będzie działać muzeum i będzie tętniło tu życie – podsumował minister kultury Piotr Gliński.

Przedsmak tego, co będzie prezentowane w Cracovii, będzie można zobaczyć już tej jesieni w Kamienicy Szołayskich, gdzie zostaną otwarte dwie stałe wystawy poświęcone designowi i architekturze.