News LoveKraków.pl

Kamienice przy ulicy Grodzkiej były w katastrofalnym stanie. Przeszły metamorfozę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Kiedyś ich stan groził katastrofą budowlaną. W ostatnim czasie przeszły metamorfozę. Wojewódzki konserwator zabytków nie ma zastrzeżeń do zrealizowanego remontu.
Bohomazy na ścianach, puste witryny, wejście zabite płytami wiórowymi, pierwsze i drugie piętro skryte za ciemną siatką. Tak jeszcze kilka lat temu wyglądały dwie kamienice w ścisłym centrum, przy ulicy Grodzkiej (numery 28 i 30). Zgodnie z przekazywanymi przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków informacjami, obie były w katastrofalnym stanie. Taki stan utrzymywał się latami. Jak się dowiedzieliśmy, w 2008 r. nadzór budowlany nakazał współwłaścicielom nieruchomości „opróżnienie budynków z ludzi i mienia”, z uwagi na stan zagrożenia katastrofą budowlaną.

W ostatnim czasie budynki przeszły metamorfozę. Sebastian Stanik, rzecznik prasowy WUOZ w Krakowie potwierdza, że przed remontem kamienice były w katastrofalnym stanie. – Przez lata użytkowane były jedynie ich partery. Nowy właściciel kamienicy nr 28 (ponieważ posiadają one odrębną własność), po uzyskaniu zgody konserwatora, udostępnił wnętrza oraz dziedziniec, na którym znajdowała się dawna bożnica, w celu przeprowadzenia badań architektonicznych i konserwatorskich – twierdzi Sebastian Stanik.

Z pozoru typowe, pozbawione większego detalu kamienice, skrywają w sobie barokowe elementy wystroju, zarówno w postaci polichromii ściennej, jak i drewnianych belek stropowych czy kolumienek w ścianie frontowej. – Na podwórku zlokalizowana jest dawna bożnica, której forma, detal i wygląd zostały odtworzone na podstawie dokumentacji fotograficznej, a także inwentaryzacji, zleconej przez wcześniejszego właściciela. Wnętrza ukazują przekrój kilku epok – twierdzą w urzędzie wojewódzkiego konserwatora.

WUOZ wydał pozwolenie konserwatorskie na remont i przebudowę kamienic. Sebastian Stanik zauważa, że w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków, oprócz dokumentacji projektowej, wymagana jest również dokumentacja konserwatorska, do której zalicza się: badania architektoniczne, badania konserwatorskie na obecność polichromii i badania archeologiczne w przypadku realizacji robót ziemnych.

– W przypadku budynków przy ul. Grodzkiej wszystkie te dokumenty zostały opracowane i stanowiły załącznik dokumentacji projektowej. W trakcie prowadzonych prac remontowych badania konserwatorskie zostały rozszerzone, w wyniku czego na ścianach pomieszczeń traktu frontowego możemy podziwiać bardzo bogatą polichromię. Drewniane belki stropowe zostały poddane pełnej konserwacji. Realizując prace instalacyjne odkryto drugą kolumienkę, ukrytą pod tynkiem, którą inwestor postanowił poddać konserwacji i naprawie – twierdzi rzecznik WUOZ.

Zapewnia, że remont kamienic został wykonany zgodnie z pozwoleniem konserwatorskim, a prace były prowadzone pod nadzorem dyplomowanego konserwatora dzieł sztuki oraz badacza architekta. Wojewódzki konserwator był informowany na bieżąco o przebiegu robót.

Jak podkreśla Sebastian Stanik, kamienice przy ul. Grodzkiej 28 i 30 w Krakowie zostały wpisane do rejestru zabytków decyzjami z dnia 20 marca 1975 roku, ze względu na posiadane wartości: historyczną, artystyczną oraz naukową.

W kamienicy pod numerem 28 urządzono apartamenty na sprzedaż.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto