Karnawałowe propozycje festiwalu Opera Rara

Capella Cracoviensis fot. mat.prasowe/ Tibor-Florestan Pluto Photography

W sobotę, 12 lutego, startuje festiwal Opera Rara. Wydarzenia odbędą się w Sukiennicach, Cricotece, Filharmonii, Teatrze Słowackiego i MOCAK-u.

Od tego roku za organizację festiwalu odpowiada Capella Cracoviensis. W tegorocznym repertuarze znalazło się 14 wydarzeń, które będą się odbywały w różnych punktach miasta od 12 do 28 lutego.

–  Karnawał to najlepszy czas, by gdzieś spędzać długie, zimowe wieczory. W sobotę rozpoczniemy festiwal od występu Anne Sofie von Otter, wielkiej damy międzynarodowej sceny operowej. Warto również zwrócić uwagę na znajdującą się w repertuarze operę „The Golden Dragon” – mówi Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis.

Festiwal ma stać się w przyszłości ważnym punktem programu realizowanego w Krakowskim Centrum Muzyki.

– Centrum niedługo wejdzie w zasadniczą fazę realizacji, niebawem zostanie ogłoszony przetarg na roboty budowlane. Inauguracja jest planowana na przełomie 2023 i 2024 roku. Mam nadzieję, że od 2024 roku Opera Rara zagości już w Krakowskim Centrum Muzyki – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka wydziału kultury urzędu miasta.

O w programie?

W tym roku organizatorzy zapraszają widzów do odkrywania na nowo tego, co znane i poznawanie tego, co zapomniane.

W sobotę, 12 lutego, w Filharmonii Krakowskiej wystąpi Anne Sofie von Otter, która stworzyła dziesiątki kreacji. Jej wszechstronność od zawsze pozwalała jej wcielać się w postaci z oper Monteverdiego, jak i w Carmen.

14 lutego w Sukiennicach wystąpi Sandrine Piau. Artystka dała się poznać jako jedna z najlepszych interpretatorek Mozarta swojego pokolenia. Podczas koncertu “Tradycja jest tyranem” zaśpiewa arie bardzo różnych postaci z jego oper.

I Fagiolini to brytyjski zespół śpiewaków założony i prowadzony przez Roberta Hollingwortha specjalizujący się w muzyce renesansu, wczesnego baroku i współczesności. Grupa zagra dwa koncerty w Filharmonii 17 I 19 lutego.

Natomiast 18, 20 i 22 lutego w MOCAK-u zostanie zaprezentowana opera “The Golden Dragon”. Węgierskiego kompozytora Petera Eötvösa do jej napisania zainspirowała sztuka Rolanda Schimmelpfenniga. Opowiada ona o życiu dalekowschodnich emigrantów w Europie.

Reżyserką spektaklu jest Karolina Sofulak, śpiewakom będzie partnerowała Spółdzielnia Muzyczna, a całość poprowadzi Mieczysław Unger.

Jan Tomasz Adamus poprowadzi pierwsze współczesne wznowienie opery “Siface”, która odbędzie się 20 i 22 lutego w Teatrze Słowackiego. To pasticcio, utwór „skomponowany” z gotowej już muzyki różnych kompozytorów.

Dwie interpretacje

Widzowie będą mogli się również skonfrontować z dwiema skrajnie odmiennymi interpretacjami słynnego cyklu pieśni Franza Schuberta “Winterreise / Podróż zimowa”.

Pierwszą, w formie spektaklu, wyreżyseruje Cezary Tomaszewski (24, 26 i 27 lutego, Cricoteka).

Natomiast angielski tenor Ian Bostridge (28 lutego, Filharmonia) nie tylko od lat śpiewa i nagrywa “Winterreise”, ale jest też autorem książki analizującej ją we wszelkich aspektach, nie tylko muzycznym, ale przede wszystkim historycznym i społecznym. Jej polskie wydanie ukazało się pod tytułem “Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”.

Na estradzie śpiewak pojawi się z Saskią Giorgini, włosko-holenderską pianistką, laureatką Międzynarodowego Konkursu Mozartowskiego w Salzburgu.

25 lutego w Cricotece wystąpi Thomas E. Bauer i pianista Donald Sulzen, którzy zaprezentują “Dichterliebe“ Roberta Schumanna.

Szczegółowe informacje o programie i biletach dostępne tutaj.