Karolina Lanckorońska patronką skweru pod Wawelem [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Skwer na styku ulic Podzamcze i Kanoniczej u podnóża Zamku Królewskiego na Wawelu od dziś nosi imię Karoliny Lanckorońskiej. Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się w 20. rocznicę śmierci największej wawelskiej donatorki.

Wybitna badaczka sztuki, żołnierz AK, pisarka, działaczka Polonii we Włoszech, pierwsza kobieta-docent z zakresu historii sztuki na polskiej uczelni oraz współzałożycielka Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie. Mowa o Karolinie Lanckorońskiej, która w poniedziałek, 19 grudnia, została patronką skweru pod Wawelem.

– Powstały Skwer im. Profesor Karoliny Lanckorońskiej to święto nie tylko Zamku Królewskiego na Wawelu, dla którego postać donatorki jest niezwykle ważna. To także ważne wydarzenie dla całego Krakowa – podkreśla Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, pomysłodawca inicjatywy.

Upamiętnienie wawelskiej donatorki

Uroczyste odsłonięcie tablicy na skwerze przy zbiegu ulic Podzamcze i Kanoniczej odbyło się w 20. rocznicę śmierci Lanckorońskiej. Jej postać jest szczególnie ważna dla Wawelu. W 1994 roku córka Karola Lanckorońskiego podarowała zamkowi kolekcję obrazów autorstwa włoskich malarzy z okresu XIV-XVI wieku.

– Mam nadzieję, że widoczne w mieście upamiętnienie prof. Lanckorońskiej przyczyni się do upowszechniania wiedzy o jednej z najcenniejszych kolekcji na świecie, jak i o życiu niezwykłej i doświadczonej przez historię kobiety – zaznacza Andrzej Betlej.

Cenny dar Karoliny Lanckorońskiej zwiedzający mogą podziwiać na pierwszym piętrze zamku, gdzie znajdują się Prywatne Apartamenty Królewskie.

– Są to obrazy świeckie o tematyce mitologicznej i historycznej pochodzące m.in. z dawnych skrzyń posagowych. Natomiast w salce wieży gotyckiej, zwanej Jordanką, eksponujemy malarstwo religijne z daru Karoliny Lanckorońskiej. Tutaj wyróżniają się zwłaszcza dwa dzieła: „Anioł” Simone Martiniego oraz „Tronująca Madonna z Dzieciątkiem” Bernarda Daddiego, stanowiąca kiedyś centralną część poliptyku z kościoła Santa Maria del Carmine we Florencji – mówiła z rozmowie z LoveKraków.pl Joanna Winiewicz-Wolska, kierownik Działu Zbiory Malarstwa.

O życiu i dokonaniach Karoliny Lanckorońskiej Wawel przypomniał także podczas tegorocznej ekspozycji „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich”, która w ostatnim czasie została doceniona w prestiżowym konkursie ART in Architecture Festival 2022, zdobywając I miejsce.

Na ekspozycji, stanowiącej dopełnienie wawelskiej kolekcji, zwiedzający mogli zobaczyć obrazy takie jak: „Święty Jerzy i smok” Paola Uccella (z National Gallery w Londynie), „Portret 21-letniej kobiety” pędzla naśladowcy Bartholomaeusa Bruyna starszego (Ackland Art Museum w Chapel Hill) oraz „Towarzystwo w parku Barenda Graata” z dawnych zbiorów króla Stanisława Augusta (Rijksmuseum w Amsterdamie).

News will be here