Katedra wawelska. Niedostępna do tej pory kaplica otwarta dla zwiedzających

Wawel fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Renesansowa kaplica biskupa Piotra Tomickiego w wawelskiej katedrze dostępna dla wiernych i turystów. Jej otwarcie ma związek z rozpoczynającymi się pracami konserwatorskimi w kaplicy króla Jana I Olbrachta.

W najbliższych miesiącach konserwacji poddane zostaną elementy wystroju, a w przyszłym roku specjaliści zajmą się konserwacją królewskiego nagrobka i posadzki. Prace przy znajdującym się w kaplicy ołtarzu rozpoczęły się od demontażu obrazu „Jezu Ufam Tobie” wraz z gablotą.

Nowe miejsce dostępne dla wiernych i turystów

Na czas prac obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego trafił do kaplicy krakowskiego biskupa Piotra Tomickiego – mecenasa sztuki, mówcy i dyplomaty.

– Kaplicę biskupa Piotra Tomickiego dedykujemy szczególnie modlitwie przy wizerunku Jezusa Miłosiernego, który poświęcony został dla Katedry przez papieża Benedykta XVI. Kaplica jest również miejscem czci dla bł. Wincentego Kadłubka, którego relikwie są w niej przechowywane – informuje katedra na Wawelu.

Jak zapowiadał kilka dni temu proboszcz wawelskiej katedry, ks. Zdzisław Sochacki, dla obrazu „Jezu Ufam Tobie” będzie poszukiwane inne miejsce. Ma to związek z planem, że w ołtarzu kaplicy króla Jana I Olbrachta znów będzie widoczne XVIII-wieczne dzieło „Męczeństwo św. Andrzeja” pędzla Salwatora Monosilio.

Kaplica biskupa Tomickiego to jedna z 19 kaplic okalających Katedrę na Wawelu. Została wzniesiona przez Berecciego w 1530 roku na miejscu powstałej wcześniej gotyckiej kaplicy. Berecci wykonał też zapewne nagrobek Tomickiego z piaskowca i marmuru przy północnej ścianie.

Kaplica jest kopułową budowlą grobową. Układ kompozycyjny na wschodniej ścianie wyznaczają symetrycznie rozmieszczone otwory okienne. Z pierwotnego wyposażenia - oprócz nagrobka  Tomickiego - zachowały się tylko części dawnego ołtarza. Pierwotnie ścienny i kopułę pokrywały polichromie. Czaszę kopuły zdobiły malowane kasetony z rozetami, a w otworach okiennych znajdowały się witraże. W kaplicy znajdowały się również drewniane stalle, dywany i świeczniki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto