Katedra Wawelska. Odsłonią kilkusetletnie polichromie w dawnej kaplicy św. Mikołaja [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Rozpoczęła się renowacja dawnej kaplicy św. Mikołaja w katedrze na Wawelu. Konserwatorzy chcą odsłonić na jednej ze ścian kilkusetletnie polichromie ukryte pod nawarstwieniami.

Sień katedralna, dawniej – kaplica św. Mikołaja, to sień Katedry Wawelskiej prowadząca do kapitularza katedralnego. Znajduje się między kaplicami Maciejowskiego a Czartoryskich, w północnej nawie bocznej.

– To będzie kompleksowa konserwacja – informuje Bożena Opiłło, konserwatorka zabytków i kierowniczka prac. – Największą zagadką są dla nas ukryte pod nawarstwieniami malarskimi polichromie, które mogą pochodzić nawet z XV wieku. Ze względu na zły stan tynku, odkrywki trzeba prowadzić spokojnie, przy dobrym oświetleniu, by nie doprowadzić do uszkodzeń.

Cenne odkrycie

Odkryte podczas pierwszych, niewielkich odkrywek polichromie, znajdują się na południowej ścianie kaplicy. Po zakończonych pracach mają być eksponowane.

– Dobrze byłoby zaprezentować wszystkie polichromie. Zachowajmy tę dobrą tradycję, że dochodzimy do tego, co w katedrze najcenniejsze – przyznaje proboszcz wawelskiej katedry, ks. Zdzisław Sochacki.

Odsłonięcie kilkusetletnich polichromii to nie jedyne wyzwanie dla konserwatorów. Na liście zadań jest również czyszczenie znajdujących się we wnętrzu dawnej kaplicy kamiennych schodów techniką laserową.

Do pracowni konserwatorskiej trafią balustrady i obrazy. Jednym z nich jest sporych rozmiarów dzieło przedstawiające św. Joachima.

Prace konserwatorskie rozpoczęły się również w kaplicy króla Jana I Olbrachta. W najbliższych miesiącach konserwacji poddane zostaną elementy wystroju kaplicy, a w przyszłym roku specjaliści zajmą się konserwacją królewskiego nagrobka i posadzki.

Więcej na ten temat:

Prace w katedrach otrzymały wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Kiedyś kaplica, teraz sień

Dawna kaplica św. Mikołaja powstała w XIII wieku. W latach 1459 – 1456 część wnętrza została przeznaczona na kaplicę Hinczy z Rogowa. Początkiem XVI wieku - z powodu prac przy kapitularzu - kaplica została odrestaurowana.

W 1629 roku gotycki ołtarz św. Mikołaja trafił do Zborówka, a w jego miejscu pojawił się nowy, drewniany ołtarz. Kolejna przebudowa miała miejsce w XVIII wieku według projektu Dominika Pucka. Wówczas zniesiono kaplicę św. Mikołaja i urządzono tu sień prowadzącą do kapitularza i biblioteki. W środku powstały rokokowe schody. Kaplica Hinczy została zniszczona i połączona z sienią.

Obecnie w sieni znajdują się epitafia katedralnych kanoników – Adama Szypowskiego i Stanisława Garwaskiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto