Kibolska ustawka na A4. Kilkudziesięciu pseudokibiców z zarzutami

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pseudokibice, którzy brali udział w zeszłorocznej ustawce na autostradzie A4 w Targowisku zostali zatrzymani przez policję.

To efekt współpracy małopolskich policjantów z funkcjonariuszami z Podkarpacia, województwa lubelskiego i świętokrzyskiego. O zatrzymaniach poinofrmowała w poniedziałek, 14 czerwca,  małopolska policja.

Rok temu, 25 lipca, na autostradzie  A4, w miejscowości Targowisko (powiat wielicki) pseudokibice zorganizowali ustawkę.

– Sprawcy należeli do dwóch zantagonizowanych koalicji klubów piłkarskich z Podkarpacia. Pokaz siły odbywał się głównie na pięści oraz na rękawice. Większość z pseudokibiców biorących udział w bójce była zamaskowana. Bójka trwała  około 1,5 minuty ale jezdnia autostrady w okolicach 446 kilometra była zablokowana na 8 minut – informuje mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Policjanci z wydziału do spraw zwalczania przestępczości  pseudokibiców oraz wydziału dochodzeniowo - śledczego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieliczce rozpoczęli ustalanie personaliów uczestników ustawki.

Do 4,5 roku więzienia

– Analizowano nagrania z tego zdarzenia, przesłuchiwano  świadków. Wykorzystując dobre rozpoznanie środowiska swoich pseudokibiców, o współpracę poproszono także policjantów z garnizonu podkarpackiego.  Dzięki analizie okoliczności sprawy i zebranym dowodom policjanci ustalili kilkadziesiąt osób, z różnych województw, które brały udział w bójce – mówi Gleń.

Podczas zorganizowanej na przełomie  maja i czerwca 2010 roku akcji, małopolscy policjanci  wraz z funkcjonariuszami z Podkarpacia oraz z policjantami z województw lubelskiego i świętokrzyskiego równocześnie zatrzymali kilkudziesięciu podejrzanych. Są to osoby w wieku od 18 do 46 lat.

Ostatecznie, na  podstawie zebranego materiału dowodowego, ponad 50 sprawcom zostały przedstawione zarzuty udziału w bójce o  charakterze chuligańskim .

Grozi im za to do 4,5 roku pozbawienia wolności.  Ponadto za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym (stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa, nieprawidłowe parkowanie)skierowano wnioski o ich ukaranie do sądu gdzie grozi im grzywna do 5000 zł.