Kiedy mieszkanie za opiekę to dobra opcja?

Szybko starzejące się społeczeństwo napędza rynek usług kierowanych do seniorów. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest opiekowanie się starszą osobą, jednocześnie mieszkając z nią. Co warto o tym wiedzieć? Czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie?

Usługa mieszkania z seniorem – na czym polega?

Domy opieki nie cieszą się dużą popularnością wśród starszych osób. Wielu seniorów decyduje się pozostać w swoim domu – nawet jeśli wymaga stałej opieki. Jeśli rodzina nie jest w stanie jej zapewnić, pozostaje szukanie wsparcia w innym miejscu. Jednym z rozwiązań jest zamieszkanie z seniorem jako opiekun.

Taka usługa nie musi obejmować profesjonalnej opieki, którą oferuje pielęgniarz czy fizjoterapeuta. Czasami wystarczy drobna pomoc przy codziennych obowiązkach lub chwila rozmowy. Jeśli starsza osoba czuje się samotna, opiekun z zamieszkaniem może stać się zwykłym towarzyszem i współlokatorem.

Należy pamiętać, że zadaniem opiekuna nie jest sprawowanie kontroli nad starszą osobą. Kluczowe będzie prowadzenie szczerych rozmów, aby lepiej zrozumieć oczekiwania seniora. Nie każdego zadowoli planowanie całego dnia. Warto dać sobie nieco przestrzeni i nie naruszać niezależności starszej osoby, kiedy jasno wyznaczyła granice swojej samodzielności.

Co więcej, opiekun seniora z zamieszkaniem w Krakowie powinien być przygotowany na różnego rodzaju zadania. Wszystko zależy od danej sytuacji, natomiast można wymienić kilka przykładów obowiązków, które są często spotykane. Jak prezentuje się zakres pracy opiekuna seniora?

Obowiązki opiekuna – na co należy się przygotować?

Ogólne obowiązki najczęściej polegają na pomocy w codziennych obowiązkach, czyli przy sprzątaniu, gotowaniu, robieniu zakupów. Spędzanie wspólnego czasu również jest kluczowe. Dotrzymywanie towarzystwa podczas wizyt u lekarza czy przypilnowanie odłączenia żelazka po prasowaniu to podstawa.

Natomiast należy przygotować się też na szerszy zakres zadań, związany np. z podawaniem leków czy dbaniu o higienę. Czasami wymagane są umiejętności związane z fizjoterapią czy prowadzeniem rehabilitacji. Z kolei dodatkowym atutem jest posiadanie prawa jazdy.

O czym warto pamiętać?

Opiekunów dla seniorów często szuka bliska rodzina, która nie jest w stanie zająć się potrzebami starszej osoby na co dzień. Wynika to z wielu czynników. Czasami seniorzy bardziej komfortowo mogą czuć się przy obcej osobie, np. w przypadku dbania o higienę osobistą.

Z uwagi na to, należy nie tylko spełnić wymagania rodziny, ale przede wszystkim zadbać o potrzeby seniora. Opiekun musi być w stanie utrzymać dobrą relację ze starszą osobą – bez względu choćby na jej gorszy humor. Od tego zależy poziom zaufania, którym senior powinien Cię darzyć, jeśli zdecydujesz się na podjęcie takiego wyzwania.

Zamieszkanie z drugą osobą, o którą trzeba zadbać, wymaga m.in.:

●      dużo empatii – potrzebnej do podtrzymania relacji zadowalającej obie strony,

●      cierpliwości i wyrozumienia – szczególnie w trudniejszych momentach, niektórzy będą bardziej temperamentni, inni będą nieśmiało prosić o pomoc,

●      szacunku do seniora – nie musisz darzyć go ciepłym uczuciem, natomiast bez pewnego stopnia profesjonalizmu współpraca się nie powiedzie.

Jeśli jesteś w stanie to wszystko zaoferować, a do tego czuć się z tym komfortowo, mieszkanie za opiekę może okazać się dla Ciebie dobrym pomysłem. W razie niepowodzenia nie musisz się poddawać po pierwszej próbie. Czasami współpraca nie udaje się ze względu na słabsze zgranie osób i wynikające z tego nieporozumienia.

Chcąc zostać opiekunem seniora z zamieszkaniem, należy przygotować się na różne wyzwania. Przebywanie z osobą starszą o konkretnych oczekiwaniach wymaga przede wszystkim empatii, dobrej organizacji czasu i wiedzy na temat jej potrzeb zdrowotnych.