Kolejny mikrolas powstanie w Krakowie. Tym razem w sąsiedztwie przedszkola

Zdjęcie przykładowe fot. Maria Kantor/LoveKrakow.pl

24 listopada w Krakowie zostanie posadzony kolejny mikrolas. Przedsięwzięcie jest efektem współpracy PZFD Kraków, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Kacpra Jakubowskiego, architekta krajobrazu.

Pierwszy mikrolas miejski powstał na przełomie kwietnia i maja zeszłego roku, przy ulicy Na Zjeździe, niedaleko dawnego Składu Solnego. Las, sadzony metodą Miyawaki, polegającą na sadzeniu bardzo blisko siebie dużej liczby gatunków rodzimych i sadzonek, przyjął się.

Bioróżnorodność w centrum miasta

– Drzewa i krzewy posadzone nawet na niewielkich skrawkach terenu dostarczają wiele korzyści miastom na świecie. W ostatnich latach widzimy zainteresowanie mikrolasami także w Polsce. Metoda Miyawaki jest sposobem na zwiększanie bioróżnorodności, a przy okazji edukację mieszkańców, włączanie ich w pozytywne działania na rzecz lokalnej przyrody. Możemy je posadzić na zdegradowanych terenach miejskich i w środku osiedli – mówi dr Kasper Jakubowski z firmy Forest Maker, popularyzator tej metody w Polsce.

Podczas sadzenia pierwszego mikrolasu, PZFD Kraków przyświecało założenia, że co roku powstanie przynajmniej jeden tego typu las. To założenie udało się spełnić i już 24 listopada kolejny mikrolas zostanie posadzony w Bronowicach, w rejonie ulicy Jabłonkowskiej, w pobliżu przedszkola samorządowego nr 38. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych od godziny 10. Sadzenie potrwa ok. trzech godzin.

Zielona współpraca

– Zależy nam na kompleksowym i zrównoważonym rozwoju miasta, a zieleń jest integralną częścią takiego rozwoju. Dlatego już drugi rok z rządu sadzimy razem z zarządem zieleni mikrolas. Dzięki temu kolejny punkt miasta zyska zieloną enklawę, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się dziką przyrodą w centrum miasta – mówi Małgorzata Nowodworska, prezeska PZFD Kraków.

Mikrolas, choć zostanie posadzony na miejskich gruntach, jest w pełni sfinansowany przez PZFD Kraków. W tym roku było to możliwe dzięki firmom Ateli, Develia, Dom Development Kraków, Fracthon, Henniger, Matexi, Samson-Dom, Semaco oraz Spravia.

– To kolejny mikrolas w Krakowie, który będzie jeszcze bliżej mieszkańców. Las zostanie posadzony w centrum osiedla, gdzie z bliska będzie można doglądać jak rośnie i funkcjonuje. Dzięki temu przyroda będzie zdecydowanie bogatsza w tym miejscu – zaznacza Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora ZZM.

–  Spotkamy się, aby wspólnie posadzić ponad 30 rodzimych gatunków. Zaszczepiamy bioróżnorodność na jednym z krakowskich osiedli. Takie akcje mają ogromny wymiar edukacyjny – budujemy glebę, sadzimy i poznajemy rodzime gatunki, ściółkujemy. Nic się tu nie marnuje – w takim mikrolesie świetnie się kompostuje liście, drewno, gałęzie. Działa to jak glebarium, czyli „żywa fabryka gleby”. Ba, może wykorzystać jesienne liście z okolicy – nie są problematycznym odpadem. Gleba to jest podstawa w tej metodzie, i jako Forest Maker dbamy, aby wszystko było przygotowane ekologicznie i zgodnie z japońską metodą – przekonuje dr Jakubowski.

Pierwszy mikrolas rośnie jak na drożdżach

Po kilku latach mikrolas stanie się ważnym na osiedlu mikrosiedliskiem i enklawą. Branża szuka rozwiązań, które pozwolą chronić przyrodę w miastach i zwiększą biodostępność na osiedlach i niewykorzystanych skrawkach terenu. Jest to również dobra okazja do obserwowania jak szybko rośnie zmieniającej się przyrody.

Dr Jakubowski zwraca uwagę, że rok temu w Krakowie powstały de facto trzy mikrolasy w jednym miejscu. - Niektóre drzewa urosły już od tego czasu dwa metry! Co roku pomagamy mu z Zarządem Zieleni Miejskiej, studentami i studentkami z Politechniki Krakowskiej, dostarczając ściółki, liści i drewna do dekompozycji. Zamieszkały w nim jeże, sójki rozsiały kolejne dęby. Centrum miasta im nie przeszkadza – dodaje dr Jakubowski.

Klony przy Estońskiej 

Warto też dodać, że kilka dni temu spółka Dom Development, we współpracy z krakowskim Zarządem Zieleni Miejskiej, posadziła 16 klonów czerwonych obok swojej inwestycji Osiedle przy Malborskiej, zlokalizowanej na Woli Duchackiej. Drzewa, które stanęły na skwerze przy ulicy Estońskiej.

– Nasadzenia klonów na skwerze przy ulicy Estońskiej to ukłon w stronę mieszkańców Krakowa i przykład naszego zaangażowania w dziedzinie ekologii i walki z kryzysem klimatycznym – mówi Marcin Rams, prezes zarządu Dom Development Kraków.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice Podgórze Duchackie