Koncert, festiwal Materia Prima i smocze widowisko. 2023 rok w Teatrze Groteska

Koncert fot. K. Rzepecki/Mat. prasowe Teatru Groteska

Koncert charytatywny „Śpiewanie na zdrowie”, festiwal Materia Prima, premiery, Parada Smoków i rozstrzygnięcie konkursu na dyrektora. Tak zapowiada się 2023 rok w Teatrze Groteska.

Teatr Groteska podsumował mijający rok, określając go jako pracowity i owocny. Świadczyć ma o tym chociażby liczba sprzedanych biletów (ponad 90 tysięcy) oraz zagranych spektakli (489).

– Publiczność głosuje nogami, dlatego jesteśmy dumni, że mimo trudnego roku – obarczonego pandemią i wojną w Ukrainie – frekwencja na naszych spektaklach jest tak wysoka, że często musimy dodawać dodatkowe bilety do repertuaru. Blisko pół tysiąca przedstawień zagranych w tym roku najlepiej o tym świadczy – podkreślił na konferencji Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska, zdradzając przy okazji plany na nowy rok.

Śpiewanie na zdrowie

5 stycznia na scenie Groteski zabrzmią świąteczne piosenki i kolędy. Charytatywny koncert „Śpiewanie na zdrowie” rozpocznie się o godz. 19:00, a na scenie wystąpią: Anna Sowa-Staszczak, Czesław Jakubiec, Katarzyna Lampert, Cebula&Kusion Duo, Megitza, Agnieszka Łazarczyk z zespołem, Izabela Mytnik, Maya Wasserman oraz Karol Dziedzic.

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany Fundacji Pro Endokrynologia Kliniki Endokrynologii SU w Krakowie, która opiekuje się pacjentami z nowotworami neuroendokrynnymi.

Teatr z innego świata

W lutym do stolicy Małopolski zawitają najsłynniejsze spektakle teatru formy i tańca. Wszystko za sprawą organizowanego przez Teatr Groteska festiwalu Materia Prima. Od 17 do 28 lutego publiczność będzie mogła zobaczyć niezwykłe widowiska, które zostaną zaprezentowane na pięciu scenach teatralnych miasta. Mowa o ICE Kraków, Operze Krakowskiej, Teatrze Ludowym, Nowohuckim Centrum Kultury i Teatrze Groteska.

– Poprzednia edycja festiwalu Materia Prima zgromadziła ponad 10 tys. widzów. Obejrzano fantastyczne spektakle, które na długo zapadły nam w pamięci, a na niektóre, co było ewenementem w życiu teatralnym naszego miasta, pojawili się ludzie stojący przed spektaklami z kartkami papieru „Kupię bilet” – wspominała podczas wydarzenia promującego festiwal jego rzeczniczka Agnieszka Malatyńska–Stankiewicz.

Premiery

W 2023 roku na afiszu Groteski pojawią się spektakle, które zostały entuzjastycznie przyjęte przez widownię, ale nie zabraknie też nowych tytułów. W marcu odbędzie się premiera przedstawienia „Ja, Bałwan” w reżyserii Ewy Piotrowskiej. Dwóch bohaterów, dwa różne charaktery i zupełnie inne oczekiwania. Konflikt czy przyjaźń? Opowieść o Marchewce i Bałwanie to spektakl dla tych, którzy lubią się bawić i wzruszać.

W nowym roku na scenie Groteski zadebiutuje także spektakl „Okna” przygotowany przez artystów z Ukrainy – Denisa Lemaikina i Tatianę Lemaikin. To przedstawienie bez słów utrzymane w konwencji teatru plastycznego. Opowiada o znaczeniu domu oraz sile instynktu życia, który pozwala człowiekowi pokonywać przeciwności losu i odradzać się.

Smocze widowisko

Nowy rok to nie tylko premiery i festiwalowe spektakle. W pierwszy weekend czerwca odbędzie tradycyjna już Wielka Parada Smoków. Smoczemu widowisku nad Wisłą oraz paradzie towarzyszyć będzie hasło „Wielki Odlot”. Teatr Groteska planuje też kontynuację dotychczasowych działań, takich jak Kod Mistrzów i Scena Mistrzów.

Konkurs na dyrektora

Nadchodzący rok będzie istotny również ze względu na trwający konkurs na dyrektora Teatru Groteska, który został ogłoszony po doniesieniach medialnych dotyczących stosowania mobbingu przez dyrektora oraz pismach pracowników.

Oferty można było składać do 20 grudnia. Zakończenie postępowania konkursowego przewidywane jest w ciągu 120 dni po upływie terminu składania wniosków, co oznacza, że zwycięskie nazwisko poznamy prawdopodobnie w kwietniu 2023 roku.

Zgodnie z zapowiedziami miasta, w Teatrze Groteska prowadzone są obecnie kontrole. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

News will be here