„Kongres książki”, warsztaty i spacery na Festiwalu Conrada

21 października „Tygodnik Powszechny” zaprasza do swojej redakcji fot. LoveKrakow.pl

Od 21 do 27 października w Krakowie odbędzie się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie.

Jednym z punktów programu festiwalu jest „Kongres książki”. To spotkania dotyczącye rynku wydawniczego. W dyskusjach adresowanych zarówno do samej branży, jak i do szerokiego grona odbiorców wezmą udział m.in. Edwin Bendyk, Jacek Dehnel, Jacek Dukaj, Magdalena Hajduk-Dębowska, Barbara Klicka, Mikołaj Łoziński, Mateusz Pakuła, Barbara Sadurska i Agnieszka Wolny-Hamkało.

Wydarzenie od lat stanowi część Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. –Celem tego pasma jest tworzenie platformy dialogu dla osób na różne sposoby zaangażowanych w rynek książki. W jednym miejscu spotykają się autorzy i autorki, wydawczynie i wydawcy, bibliotekarze i bibliotekarki, księgarki i księgarze, tłumacze i tłumaczki, czytelniczki i czytelnicy. W trakcie debat omawiamy aktualne problemy i proponujemy rozwiązania – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada i kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

„Kongres książki” w Pałacu Potockich

Część spotkań w ramach „Kongresu książki” odbędzie się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym. Na czwartek 24 października zaplanowano tam dyskusję o czasopismach literackich i roli, jaką dzisiaj spełniają.

Z kolei debata o kondycji rynku książki i potrzebie zmian systemowych odbędzie się 25 października. – Umowy modelowe, Konwencja Krakowska (określająca dobre praktyki w działalności wydawniczej) i inne działania podejmowane przez środowisko literackie to próby poskromienia niewidzialnej i niekoniecznie nieomylnej ręki rynku. Te działania, podejmowane oddolnie, mają na celu poprawę sytuacji wszystkich podmiotów na rynku książki. Aby jednak były skuteczne, muszą do nich dołączyć zmiany systemowe, takie jak wielokrotnie postulowana ustawa o książce – wyjaśniają organizatorzy.

W sobotę 26 października Pałac Potockich będzie gościć spotkanie „Nowe wspaniałe światy. O grach i literaturze.” – Czy jest miejsce, w którym możemy – czy bezkarnie? – sprawdzać nasze poglądy na temat tego, co jest dobre, a co złe? Na ile możemy i chcemy sobie pozwolić w takich warunkach? – pytają organizatorzy.

Warsztaty i spacery na Festiwalu Conrada

Program Festiwalu Conrada wzbogacają różnorodne warsztaty. W poniedziałek 21 października „Tygodnik Powszechny” zaprasza do swojej redakcji osoby zajmujące się reportażem. Czy autor reportażu opisuje bohaterów i ich historie, czy też może przez ich pryzmat próbuje opowiadać o sobie? Splotowi tych dwóch perspektyw i wrażliwości – reportera i bohatera tekstu – przyjrzą się uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Annę Goc, redaktorkę „Tygodnika Powszechnego” i laureatkę Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Z kolei w środę 23 października Pałac Potockich będzie gościł Warsztaty Literatury Własnej im. Mariana Pilota. Poprowadzi je Emilia Konwerska – poetka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka i filmowa. „Warsztaty pisarskie czasami uczą, jak pisać ładnie i schludnie. Na tych odpinamy wrotki i piszemy tak, jak się tego po sobie nie spodziewaliśmy. Na patrona powołujemy Mariana Pilota, który w pisaniu nie bał się niczego” – przekonują organizatorzy. Ponadto na uczestników festiwalu czekają dwa literackie spacery: pierwszy, z Agnieszką Konior, prowadzi szlakiem Josepha Conrada (w sobotę, 26 października), drugi z Anną Hojwą, wiedzie przez krakowskie księgarnie (w niedzielę, 27 października).

Pełen program festiwalu dostęp jest TUTAJ.