Koniec prac na placu Axentowicza. Tak się prezentują słynne ławki [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto zaprasza w najbliższy piątek na piknik na wyremontowanym placu Axentowicza. O inwestycji stało się głośno m.in. z powodu wysokich cen ustawionych tam ławek.

Zarząd Zieleni Miejskiej, przygotowując projekt przebudowy placu, musiał liczyć się z ograniczeniami wynikającymi z wytycznych konserwatorskich. Zmiany nie są więc radykalne, choć plac wygląda dziś z pewnością inaczej niż przed rozpoczęciem prac.

Wykonane zostały od nowa wszystkie nawierzchnie alejek, pojawiło się wiele nowych nasadzeń, wymienione zostały wszystkie elementy małej architektury.

11 ławek

Jedną z ważnych zmian jest montaż nowych ławek, w tym kilku wyjątkowo długich, które staną się prawdopodobnie jednym z elementów rozpoznawczych placu. Zwłaszcza po tym, jakie dyskusje wywołała ich cena. Portal interia.pl poinformował kilka dni temu, że 11 ławek na placu, od sześciu do prawie 20 metrów długości, kosztowało łącznie 1,2 mln zł. Ich elementy wykonane są z egzotycznego drewna.

Te kwoty spotkały się z ostrą krytyką ze strony mieszkańców i radnych, tym bardziej, że niedawno podobne kontrowersje wywołała słynna ławka na placu Biskupim, ustawiona za 228 tys. zł. Urzędnicy tłumaczą sprawę podobnie jak wcześniej – że przetarg rozstrzyga się na podstawie łącznej kwoty za wykonanie wszystkich prac, a nie na podstawie tego, jakie kwoty cząstkowe wpisał wykonawca za poszczególne elementy.

Piknik na start

Na placu prowadzone są ostatnie prace porządkowe i można już z niego korzystać, choć w kilku miejscach stoją jeszcze ogrodzenia. W najbliższy piątek 26 sierpnia o godzinie 18 Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza na piknik sąsiedzki, który będzie pierwszym wydarzeniem w tym miejscu po remoncie. Na pewno nie ostatnim, bo jednym z założeń inwestycji było ożywienie tego miejsca, do tej pory nieco schowanego i zapomnianego.

– Czekać będą na Was warsztaty ceramiczne, gry i zabawy, malowanie twarzy dla najmłodszych, a na właścicieli czworonogów – behawiorysta psów. O godz. 20 rozpocznie się plenerowy pokaz kina na trawie. Obejrzymy film „Tajemnica Raoula Taburina” – zapowiada miasto w komunikacie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza