Konkurs szopek wraca pod pomnik Mickiewicza po pandemicznej przerwie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Konkurs szopek już 2 grudnia. W tym roku pokonkursowa wystawa po 5 latach przerwy powraca do Pałacu Krzysztofory.

W ubiegłym, pandemicznym roku konkurs szopek odbył się w nowej formule - zabrakło tradycyjnej prezentacji szopek pod pomnikiem Mickiewicza. Jury obradowało zdalnie, a prace można było zovbaczyć w Celestacie.

Szopkarze stworzyli prace odwołujące się do pandemii koronawirusa – jedna z szopek powstała na maseczce, w innych nosiły ją postacie historyczne.

Nie zabrakło odwołań do jesiennych protestów kobiet. W jednej z szopek pojawiła się błyskawica i hasło „mamy dość”. Ciekawym rozwiązaniem była również miniaturowa szopka wyrzeźbiona w ołówku kreślarskim.

Konkurs powraca pod pomnik Mickiewicza

W tym roku konkurs szopek powraca na Rynek Główny. 2 grudnia szopkarze tradycyjnie zaprezentują swoje dzieła u stóp pomnika Mickiewicza. Krakowianie będą mogli je oglądać od 10.00 do 12.00.

Po krakowskim hejnale wokół Rynku przejdzie korowód szopek, poprzedzony przez kapelę ludową z Bronowic. Na scenie nastąpi prezentacja szopek i szopkarzy.

Następnie twórcy przeniosą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory. Tam zostaną one ocenione przez jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Laureatów poznamy 5 grudnia o godz. 14.00 w Sali Miedzianej. Szopki będzie można zobaczyć od 6 grudnia do 27 lutego 2022 roku na wystawie pokonkursowej, która w tym roku wraca po pięciu latach do Pałacu Krzysztofory.

Wokół szopki

Szopki – jak co roku – pojawią się również w witrynach hoteli, sklepów, restauracji, w galeriach handlowych oraz w placach i parkach. Muzeum Krakowa wspólnie z KBF umieści w miejskiej przestrzeni ponad dwadzieścia szopek krakowskich.

Krakowianie i turyści – podobnie jak w poprzednich latach – będą mieli okazję wybrać się na spacer ich śladem 6 stycznia 2022 roku.

Szopki w przestrzeni miejskiej będzie można oglądać od 2 grudnia do 31 stycznia 2022 roku.

Krakowski zwyczaj

Zwyczaj chodzenia z szopką po domach sięga w Krakowie XIX wieku, ale po I wojnie światowej zaczął stopniowo zanikać.

By szopkarskie tradycje zachować dla kolejnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa.

Szopka krakowska to smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus