Konserwator ostatnią deską ratunku?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

12 września Małopolski Konserwator zabytków postanowił uruchomić procedurę wpisu do rejestru budynków pod adresem os. Teatralne 19. To ma uchronić je przed przebudową, która jak nic innego połączyła mieszkańców, radnych i magistrat.

Obecnie, po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, wygaszone pozwolenie na budowę z 2007 roku wróciło do obiegu prawnego. Urzędnicy jednak ponownie wszczęli postępowanie mające na celu wygaszenie pozwolenia. Czekają na wszystkie dokumenty, które przedstawił właściciel budynku podczas przewodu sądowego.

Zanim więc zapadną ostateczne decyzje i uprawomocnią się (w przypadku wygaszenia pozwolenia deweloperowi przysługuje odwołanie do wojewody i później sądów), właściciel budynku może prowadzić tam prace.

Z odsieczą przyszedł wojewódzki konserwator zabytków, który pismem z 12 września powiadomił o wszczęciu postępowania administracyjnego w celu wpisania dawnej stołówki Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego do rejestru zabytków. Oznacza to jedno: zakaz prowadzenie jakichkolwiek prac na czas zakończenie postępowania.

W poniedziałek natomiast na komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska radni miejscy powinni uzyskać kompleksową informację na temat działań podjętych przez miasto po wyroku NSA. Na posiedzeniu ma być obecny miejski konserwator zabytków.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus