News LoveKraków.pl

Kraków po zmierzchu. Do miasta przyjadą burmistrzowie nocni. Ile to będzie kosztować?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Około 15 tys. złotych. Tyle ma kosztować kwietniowa wizyta nocnych burmistrzów w Krakowie, za którą zapłaci miasto. A my zadajemy pytanie: jaki to wszystko ma cel?
Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, to od 1 sierpnia ubiegłego roku Kraków ma pierwszego w swojej historii burmistrza nocnego. Został nim Jacek Jordan, wieloletni przewodnik turystyczny. Od władz Krakowa otrzymał zadanie, by ucywilizować nocne życie miasta. Ma się m.in. zająć rozwiązaniem problemów krakowian ze ścisłego centrum, wśród których najczęściej wymienia się np. rozlewający się po Rynku Głównym i okolicznych uliczkach hałas, niedający spać i w spokoju wypoczywać.

Jakiś czas temu w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że do Krakowa zjadą inni burmistrzowie nocni z Europy. Okazuje się, że taka wizyta faktycznie się odbędzie, a zapłaci za nią miasto: ok. 15 tys. zł. – Koszty spotkania zostaną pokryte z budżetu Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa – twierdzi Jordan. Goście będą nocować w jednym z krakowskich hoteli. Jak podaje krakowski burmistrz, koszt jednego noclegu to 380 zł. Poza tym trzeba jeszcze zapłacić za tłumaczenie symultaniczne, catering kawowy, kolację oraz wykład Andreiny Seijas. Jak twierdzi Jordan, to światowej sławy ekspertka gospodarki nocy, która aktualnie opracowuje strategie dla Barcelony i Sydney. – Pani Seijas wygłosi wykład pt. „Zrównoważona Gospodarka Nocy: Jak Zarządzać Miastem po Zmierzchu”, którego wysłuchają zaproszeni goście, w tym członkowie krakowskiej Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy – dodaje Jacek Jordan.

Burmistrzowie z Europy

Wizyta ma się odbyć 9 kwietnia. Potwierdzenie przyjazdu wysłali burmistrzowie nocni oraz szefowie nocnych komisji z Amsterdamu, Berlina, Lipska, Dublina, Wilna, Manchesteru, Genewy i Wiednia.

Program spotkania
Program spotkania


Pytamy Jacka Jordana, jaki jest cel spotkania? – Chodzi o nawiązanie stałej współpracy burmistrzów i komisji nocnych, wymianę doświadczeń i wzajemną pomoc w realizacji projektów zrównoważonej gospodarki nocy – odpowiada.

I zauważa, że nocne problemy, z którymi borykają się duże miasta i centra turystyczne, wymagają kompleksowych rozwiązań. Przypomina, że w Polsce pierwszy burmistrz nocny został powołany w Sosnowcu w 2023 roku, ale tam celem jest „ożywienie miasta nocą”. – Kraków, jako drugie miasto w kraju, ma powołanego burmistrza nocnego i jako pierwsze Komisję Zrównoważonej Gospodarki Nocy. Brak jakichkolwiek wzorców krajowych jest impulsem do skorzystania z doświadczeń miast europejskich, szczególnie Amsterdamu, który jest pionierem rozwiązań dotyczących gospodarki nocy. Stąd pomysł spotkania europejskich burmistrzów nocnych – podkreśla Jacek Jordan.