Kraków szopkami malowany

Krakowskie szopki można podziwiać w różnych miejscach Krakowa. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przestrzeni Krakowa pojawiło się kilkadziesiąt krakowskich szopek. Co ciekawe, w Pałacu Krzysztofory do szopki można również… wejść.

To już siódma odsłona akcji Wokół szopki. Tym razem tematem jest „Miasto – Odnowa”, dzięki któremu mieszkańcy będą mieli szansę przenieść się do czasów 20-lecia międzywojennego, modernizmu i awangardy.

Szopki można oglądać w ponad 30 lokalizacjach. To prace wykonane na przestrzeni lat na konkursy, jak i na specjalne zamówienie.

Podczas spaceru szlakiem szopek można skorzystać ze specjalnie przygotowanej mapki i spacerownika. Zawiera on trzy propozycje tras zwiedzania, krótkie opisy architektonicznych perełek krakowskiego modernizmu z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz nawiązania do awangardowej literatury.

Mapki w dwóch wersjach językowych można znaleźć w punktach InfoKraków i online, natomiast spacerownik w języku polskim i angielskim jest dostępny tylko w wersji elektronicznej – do pobrania na stronie www.wokolszopki.pl.

Najmłodsi mieszkańcy będą mogli posłuchać opowieści dotyczących szopkarstwa podczas spaceru z przewodnikiem, który odbędzie się 26 grudnia o godz. 16.00. Tradycyjnie, spacer Wokół szopki 6 stycznia poprowadzi dyrektor Muzeum Krakowa.

Szopki w Pałacu

W tym roku konkurs po pandemicznej przerwie powrócił na Rynek Główny. Szopkarze zaprezentowali swoje dzieła pod pomnikiem Mickiewicza 2 grudnia. Teraz szopki można oglądać na pokonkursowej wystawie w Pałacu Krzysztofory. Wystawa potrwa do 27 lutego.

Krakowska szopka jest również ważnym elementem nowej wystawy „Kraków od początku bez końca” w Pałacu Krzysztofory. Co ciekawe, można do niej… wejść. W Muzeum Krakowa powstała przeskalowana wersja, współtworzona przez szopkarzy.

– Szopka to złota legenda Krakowa. Wchodząc do szopki stajemy się tacy maleńcy, niczym znajdujące się w niej figurki. Ten zabieg ma sprawić, że widz poczuje skalę tego miasta – wchodzi się do niego i doświadcza – mówił przed otwarciem stałej wystawy Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

W ramach akcji można wziąć również udział w grze terenowej dotyczącej prac znajdujących się w obrębie Plant. Kartę z zadaniami do samodzielnego lub rodzinnego rozwiązywania można pobrać w punktach InfoKraków ina stronie internetowej www.kidsinkrakow.pl.

comments powered by Disqus