Absolwenci Wydziału Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprojektowali aplikację CityTransit, która monitoruje ruch autobusów i tramwajów w czasie rzeczywistym, prognozując opóźnienia dzięki wykorzystaniu algorytmu uczenia maszynowego.
Za swój projekt Dawid Liberda i Marcin Kozub zdobyli drugie miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego na najlepsze projekty inżynierskie z informatyki. CityTransit została wyróżniona przez jury ze względu na swoją innowacyjność, zorientowanie na użytkownika i wyjątkowej funkcjonalności. Jej przewagą nad innymi tego typu rozwiązaniami jest fakt, że prognozuje ona opóźnienia z dużą precyzją przy wykorzystaniu algorytmu uczenia maszynowego. Analizuje on dane historyczne, aby dokładnie przewidzieć czas przejazdu pojazdów, zapewniając przy tym rzetelne informacje zamiast prognoz.
Jak podaje AGH, CityTransit, dostępny od kilku lat w Nowym Sączu, zyskał uznanie lokalnych użytkowników za intuicyjność i funkcjonalność. Obecnie twórcy aplikacji planują rozszerzenie jej działania także na Kraków, z myślą o mieszkańcach, turystach, a także osobach z niepełnosprawnościami. Dzięki funkcjom takim jak wizualizacja tras, planowanie podróży oraz powiadomienia w czasie rzeczywistym, CityTransit ma usprawnić poruszanie się po mieście, ułatwiając codzienny transport i eliminując trudności komunikacyjne.
Zgodnie z podawanymi przez krakowską uczelnię informacjami, aplikacja powstała w wyniku dogłębnych badań rynku i wywiadów, które wykazały, że istniejące rozwiązania nie zawsze są wystarczająco precyzyjne i elastyczne, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników. CityTransit jest rozwiązaniem, które ma odpowiadać na te wyzwania, oferując przejrzystość, niezawodność oraz możliwość personalizacji, co czynić ma ją idealnym narzędziem dla wszystkich korzystających z transportu miejskiego.
Więcej informacji o CityTransit znajduje się pod adresem: citytransit.pl