Krakowskie kamienice. Prokuratura poinformowała o swoich pracach

Zdjęcie przykładowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od kilku lat śledczy z krakowskiej prokuratury regionalnej badają spawy związane z przejęciami kamienic, które były objęte układami indemnizacyjnymi. Prokuratura pracuje obecnie nad 18 takimi sprawami.

Sprawą zajmują się politycy związani z Lewicą, a także poseł Bogusław Sonik, który co jakiś czas wysyła interpelacje do ministerstwa sprawiedliwości z prośbą o aktualne informacje. Tym razem sprawą zainteresował się poseł Maciej Gdula.

– Zgodnie z informacją Prokuratury Krajowej, prokuratura bierze obecnie udział w 18 sprawach obejmujących nieruchomości zlokalizowane w Krakowie przy ul. Bożego Ciała 4/Miodowej 10, Brackiej 7, Karmelickiej 28, Szlak 67 i 71 (Pałac na Szlaku i okoliczne działki), Dąbrowskiego 18, Dietla 9, Dietla 83, Długiej 10, Krakowskiej 13, al. Krasińskiego 13, Limanowskiego 4, Legionów Piłsudskiego 11, Pułaskiego 21, Rynek Podgórski 3, Urzędniczej 42, Wielickiej (niezabudowana) i Wietora 4 – mówi asystent posła Tomasz Leśniak.

Jak dodaje, wśród tych spraw są takie, które dają nadzieję na pozytywne dla miasta zakończenie odzyskania nieruchomości.

Koniec?

Prokuratura poinformowała też o zakończonych czynnościach. Tu pojawia się również sporo adresów – ul.: Biskupia, Brzozowa, Dajwór, Dietla, Dietla, Gertrudy, Józefitów/Królewska, Krakowska, Krupnicza, Limanowskiego, Czarnowiejska, Ogrodowa, Przemyska, Stradomska, Tatarska, Wielopole, Wygrana oraz Zyblikiewicza.

– Znaczna część tych spraw została umorzona z uwagi na przedawnienie. Działo się to w latach 90. i od tego czasu doszło też do wielokrotnej sprzedaży – stwierdza Tomasz Leśniak. Asystent posła Gduli zwraca uwagę na adres Dietla 50, bo w sprawie tej kamienicy Zbigniew Ziobro skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. – Widocznie nic z tego nie wyszło – komentuje Leśniak.

O tej sprawie pisaliśmy w 2020 roku:

News will be here