Krużganki w lepszym świetle. Zamek Królewski na Wawelu kończy ważny projekt

Zamek Królewski na Wawelu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Remonty, wymiana oświetlenia, multimedia i lepsza ochrona zbiorów. Zamek Królewski na Wawelu kończy projekt „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”.

– Ogromne przedsięwzięcie dobiega końca. Ostatnie prace budowlano-konserwatorskie zamknęły ponad stuletni proces przywracania Zamku Królewskiego do optymalnego stanu – powiedział podczas konferencji otwierającej stałą wystawę „Wawel Odzyskany” prof. Jan Ostrowski, były dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dziedziniec po liftingu

Przez ostatnie trzy lata zamek przeszedł niemały lifting. Na początku warto wspomnieć o Dziedzińcu Arkadowym. Konserwacji zostały poddane słynne krużganki, tynki i część nawierzchni dziedzińca. To jednak nie wszystko – remont przeszło również oświetlenie krużganków.

Oprócz tego w przestrzeni zamku powstała winda dla osób niepełnosprawnych, a eksponaty objęto szczególną ochroną. Zainstalowano bezprzewodowy system indywidualnej ochrony połączony z telewizją dozorową. Co więcej, zbadane zostały warunki przechowywania zbiorów na ekspozycjach i w magazynach Zamku Królewskiego.

Multimedialna rewolucja

We wrześniu 2019 roku w budynku nr 9 zostało otwarte Multimedialne Centrum Informacyjne. Nowe technologie po raz pierwszy wkroczyły na wawelskie wzgórze na tak wielką skalę. Przestrzeń została podzielona na kilka stref – wiedzy, informacji, promocji, integracji sensorycznej oraz strefę dla dzieci.

Na odwiedzających czeka sporych rozmiarów ekran, na którym znajdą trasy zwiedzania, opisy wystaw stałych i czasowych, informacje dotyczące biletów czy punktów gastronomicznych. W jednej ze stref na panoramicznym ekranie są wyświetlane filmowe etiudy ukazujące m.in. 24 godziny z życia Wawelu.

Z myślą o niepełnosprawnych powstała multimedialna ściana. Przybliża ona historię za pomocą systemu głośników kierunkowych, dotykowych ekranów, specjalnych rzeźb i reliefów oraz opisów alfabetem Braille’a.

Na finał „Wawel Odzyskany”

Od ostatniego wtorku odwiedzający Wawel mogą oglądać nową stałą wystawę. „Wawel Odzyskany” to opowieść o dziejach wzgórza od utraty niepodległości Rzeczypospolitej w 1795 roku do czasów współczesnych. To również opowieść o jego wieloletniej restauracji, ukazana m.in. za pomocą multimediów, obrazów czy rzeźb.

– W przestrzeniach Zamku Królewskiego nie ma multimediów, bo moim zdaniem we wnętrzach historycznych są nie na miejscu. Tutaj jest tego sporo, dlatego jesteśmy ciekawi, jak to będzie odbierane – przyznał prof. Jan Ostrowski.

Na wystawie w wersji zdigitalizowanej można zobaczyć cztery koncepcje zagospodarowania wzgórza wawelskiego Adolfa Szyszko-Bohusza czy projekt zabudowania Wawelu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego i Władysława Ekielskiego.

Na działania w ramach projektu „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości” Zamek Królewski otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 30 mln zł, pochodzące z funduszy europejskich.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here