W dniach 5-12 września odbędzie się druga odsłona Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia będą zmiany klimatu.
– Można pomyśleć, że nie jesteśmy oryginalni, bo dużo wydarzeń w naszym mieście dotyka kwestii klimatycznych. Jednak to, co wyróżnia ten festiwal od innych przedsięwzięć, to innowacyjne połączenie kultury, nauki i technologii – te trzy dziedziny mają u nas wspólną przestrzeń. Staramy się lokalnie rozmawiać o tym, co globalne – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF.
Ku czci Lema
Pierwsza edycja Bomby Megabitowej została zorganizowana z okazji 100. rocznicy urodzin wybitnego pisarza i futurologa Stanisława Lema. Festiwal przyciągnął szerokie grono odbiorców, na co wpływ mieli nie tylko zaproszeni gości, ale także formuła wydarzenia, czyli połączenie trzech dziedzin – kultury, nauki i technologii.
– Po tym sukcesie, któremu nie przeszkodziła nawet pandemia, zdecydowaliśmy, że będzie to wydarzenie coroczne i postanowiliśmy rozwinąć jego formułę. Chociaż Lem nadal patronuje festiwalowi, a jego twórczość znajdzie należne miejsce w programie, to szeroko otwieramy się na wszystkie tematy, które decydują o naszej przyszłości – wyjaśnił Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości.
Dyskusje, warsztaty i eko-opera
W tym roku Bomba Megabitowa koncentruje się na klimacie. O zachodzących zmianach i o tym, jak im przeciwdziałać opowiedzą zaproszeni specjaliści. Są to m.in.: językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, prezes Fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia” s. Małgorzata Chmielewska, pisarka Sylwia Chutnik, krytyk literacki prof. Przemysław Czapliński, dziennikarz Marcin Prokop czy aktywista ekologiczny Adam Wajrak.
Oprócz licznych dyskusji oraz międzynarodowej konferencji COINS odbędą się warsztaty dotyczące cyberprzemocy. Uczestnicy będą mogli także poznać wyniki pracy Okrągłych Stołów Klimatycznych, czyli warsztatów z udziałem aktywistek i aktywistów zaangażowanych w działania prospołeczne i proekologiczne. W programie znalazła się również Szkoła Ekopoetyki oraz Scena Młodych.
Festiwal zwieńczy gala wręczenia Nagród Planety Lema przyznawanych za wybitne osiągnięcia w trzech dziedzinach: kultury, nauki i technologii.
W tym roku Bomba Megabitowa łączy siły z festiwalem Sacrum Profanum, dlatego też jednym z wydarzeń towarzyszących będzie spektakl muzyczny „NeoArctic”. To eko-opera w rytmie techno z dynamicznymi wizualizacjami bazującymi na fotografiach z NASA. Szczegółowe informacje na www.bombamegabitowa.com.