LajkBike po pierwszej fali. Wkrótce wróci możliwość rejestracji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Minął miesiąc od momentu, kiedy pierwsi użytkownicy skorzystali z rowerów LajkBike. Jeszcze w październiku ma wrócić możliwość dopisania się do kolejki.

Przypomnijmy: w pierwszych dniach września pierwsi użytkownicy nowego systemu LajkBike otrzymali swoje rowery. Proces dystrybucji w pierwszym rzucie musiał być rozłożony w czasie, ponieważ do rozdysponowania było prawie 750 jednośladów, z czego jedną trzecią stanowiły rowery elektryczne, a dwie trzecie – rowery standardowe.

Po tej początkowej mobilizacji system zmierza w stronę swojego docelowego modelu działania. Ci użytkownicy, którzy we wrześniu zgłosili się tylko na miesiąc, zwracają już swoje pojazdy, a możliwość skorzystania zyskują kolejni. Do puli po pierwszym miesiącu użytkowania wróciło już kilkadziesiąt rowerów i są one przekazywane dalej.

Kolejka się rozładowuje

Zarząd Transportu Publicznego, spodziewając się dużego zainteresowania na pierwszym etapie rejestracji, rozlosował dostępne rowery wśród osób, które się zgłosiły, ale wstrzymał czasowo dopisywanie się do kolejki.

W związku z tym, że rowery zaczęły już krążyć, kolejka czekających użytkowników stopniowo się skraca. Są też i tacy, którzy rezygnują, z racji na fakt, że okres użytkowania przypadłby im na okres spadających temperatur.

Jak informuje nas Maciej Piotrkowski z Zarządu Transportu Publicznego, możliwość rejestracji wkrótce powróci. – W związku z tym, że rowery wracają i znacznie przyspieszyła ta wymiana, przygotowujemy się ponownego uruchomienia zapisów na rowery tradycyjne. Stanie się to jeszcze w październiku – zapowiada. Z możliwości przedłużenia wynajmu będą mogli też skorzystać użytkownicy, którzy zarezerwowali rower na krócej.

Popularność elektryków

Nieco inaczej jest w przypadku rowerów elektrycznych. Jest ich na razie o połowę mniej. Wciąż w kolejce czeka sporo osób, które zgłosiły się na samym początku. Sytuacja zmieni się, kiedy do użytku wejdzie kolejna pula ok. 250 rowerów. Ma się to stać w listopadzie lub najpóźniej w grudniu.

– Cały ten system był pomyślany głównie z myślą o promocji rowerów elektrycznych, jako alternatywy dla podróży samochodem. One dobrze sprawdzają się przy podróżach na większe odległości. Chcemy pokazać, że rower elektryczny to bardzo wygodny i szybki sposób poruszania się po mieście – mówi Maciej Piotrkowski.

AKTUALIZACJA: Wiadomo już, że możliwość rejestracji ma zostać przywrócona w poniedziałek 23 października. – Technicznie system jest przygotowany do takiego uruchomienia. I od tego momentu rozpatrywalibyśmy wnioski o wynajem na podstawie kolejności zgłoszeń, a nie kolejności z losowania – bo tu doszliśmy do końca listy – informuje Maciej Piotrkowski.