Laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” bohaterem wystawy w Muzeum Manggha

Jan A.P. Kaczmarek na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie fot. Filip Radwański/LoveKraków.pl

Od 30 kwietnia do 1 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę poświęconą Janowi A.P. Kaczmarkowi. Ekspozycja została przygotowana z okazji 70. urodzin artysty.

Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki filmowej na świecie. Stworzył kompozycje do kilkudziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych, takich jak „Trzeci cud”, „Stracone dusze”, „Quo vadis”, „Niewierna”, „Mój przyjaciel Hachiko” czy „Znajdę Cię”. Za muzykę do filmu „Marzyciel” otrzymał Oscara.

Zaproszenie do świata muzyki i filmu

By poznać bliżej postać wybitnego kompozytora i jego twórczość, można udać się do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie we współpracy z miastem została przygotowana ekspozycja poświęcona Janowi A.P. Kaczmarkowi.

− Wierzę, że wystawa, jaką przygotowaliśmy w krakowskiej Mandze, będzie zaproszeniem do eksploracji wszystkich wymiarów artystycznej biografii Mistrza Jana, pozwoli popatrzeć na fascynującą biografię twórcy i poczuć pasję, radość tworzenia i piękną naturę wyjątkowego człowieka i artysty. Chcemy tym samym dotknąć kilku czułych strun tego wielozmysłowego świata Kaczmarka – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Ekspozycja „Jan A.P. Marzyciel” przypomina o 70. urodzinach artysty. Przy wykorzystaniu nowoczesnej formy, m.in. mappingów czy audiowizualnych esejów, zwiedzający będą mogli prześledzić biografię twórcy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Transatlantyk”. Wystawa nie przyjmuje jednak chronologicznej narracji. Chodzi o to, by zwiedzanie miało możliwie najbardziej autonomiczny i swobodny dla widza charakter.

– Konceptem scenariuszowym wystawy, którą czcimy siedemdziesiąt lat życia Jana A.P. Kaczmarka, jest idea dialogu kultur i ludzi – wybrzmiewająca w nazwie jego festiwalu, w wyborze zleceń (nieprzypadkowo pojawia się wśród dzieł fanfara na temat autostrady), w potrzebie przerzucania mostów i pomagania artystom znajdującym się na początku kariery – podkreśla Rafał Syska, kurator ekspozycji.

Wycinki z życia kompozytora

W Muzeum Manggha zwiedzający będą mogli spotkać się z pamiątkami artysty, fotografiami, studiem komponowania czy wyimkami z różnych momentów życia. Odbiorców poprowadzą wielkoformatowe wydruki, napisy i filmy. Oczywiście nie zabraknie muzyki, nie tylko do filmów i spektakli teatralnych. Będzie można także usłyszeć i obejrzeć kompozycje autonomiczne Jana A.P. Kaczmarka. Tuż przed wejściem do wnętrza ekspozycji oczom zwiedzających ukaże się duży portret artysty.

Dom rodzinny, działalność w Orkiestrze Ósmego Dnia, wyjazd do Ameryki, współpraca z Agnieszką Holland i Lechem Majewskim, festiwal Transatlantyk, a także „wielkie idee” to wątki poruszane na wystawie. W finale ścieżki zwiedzania najważniejszy stanie się film „Marzyciel” oraz Oscar – statuetka, którą Jan A.P. Kaczmarek otrzymał za muzykę do wspomnianego wyżej filmu.

– Ważną częścią ekspozycji jest interpretacyjna rekonstrukcja gabinetu kompozytora, złożona z autentycznych urządzeń i instrumentów używanych na co dzień przez Jana Kaczmarka w procesie tworzenia muzyki. Nie braknie tu legendarnych, czasem udokumentowanych jedynie w formie fotografii, instrumentów – jak choćby słynnej fidoli i niewkacza – opisuje Rafał Syska.

Wnętrze wystawy stanowi wstęp do spaceru po ogrodzie, gdzie przygotowana została dla widzów performatywno-scenograficzna przestrzeń, pełna wizualnych i audialnych atrakcji, stanowiących reinterpretację nastrojów i motywów pochodzących z filmu „Marzyciel”.

– W tym majowym klimacie „ogrodu marzeń” najpełniej będzie można doświadczyć tego, czym Jan A.P. Kaczmarek chciał nas zawsze zarazić. Najważniejsze dla niego są dialog, optymizm i idealizm, a także chęć łączenia ludzi przez film i muzykę. Jan zachęca nas do dialogu i słuchania drugiej osoby. A momenty ciszy i zamyślenia wypełnia już swymi dziełami – zapowiada kurator wystawy Rafał Syska.

Ekspozycja „Jan A.P. Marzyciel” będzie dostępna dla zwiedzających od 30 kwietnia do 1 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Twórczość Jana A.P. Kaczmarka zaprezentowana zostanie także podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Muzyki Filmowej. Podczas koncertu „Kaczmarek2Cinema”, który odbędzie się 25 maja w ICE Kraków, zabrzmią klasyczne utwory zdobywcy Oscara i nowe prace najciekawszych kompozytorów młodego pokolenia.