Weekend pełen atrakcji: Mastercard Off Camera, Beksiński na Wawelu i Majowa Jutrzenka

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Długi weekend w Krakowie upłynie pod znakiem filmowych atrakcji, a także patriotycznych wydarzeń. Nie zabraknie też koncertów, spacerów oraz spotkań ze sztuką.

Finał Festiwalu 4 Tradycji

Dobiega końca jeden z najważniejszych projektów Filharmonii Krakowskiej - Festiwal 4 Tradycji. Na zakończenie tegorocznej edycji  organizatorzy przygotowali koncert muzyki polskiej. W piątek o godz. 19:30 Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego wykona utwory Bolesława Szabelskiego, Józefa Kofflera i Andrzeja Panufnika.

Koncert powtórzony zostanie w sobotę o godz. 18:00 w ramach Festiwalu Muzyka Polska odNova, prezentującego polską muzykę, o której zapomniała historia, a dzięki tej inicjatywie przywracana jest słuchaczom.

Mastercard Off Camera

Przed nami wielkie święto kina niezależnego. W piątek startuje festiwal Mastercard Off Camera, w ramach którego będzie można obejrzeć blisko sto tytułów z czterdziestu krajów świata. Filmy prezentowane będą w ośmiu sekcjach: czterech głównych oraz czterech tematycznych, a na placu Szczepańskim tradycyjnie zagości Miasteczko Filmowe.

Nie zabraknie też pokazów specjalnych oraz tych pod gołym niebem, za sprawą których Kraków znów stanie się wielkim kinem plenerowym. Festiwal potrwa do 7 maja.

Majówka nad Wisłą

Kilkadziesiąt stoisk handlowych, warsztaty, gry, zabawy oraz konkursy dla najmłodszych. To wszystko będzie czekać na mieszkańców Krakowa i turystów na bulwarze Czerwieńskim (od strony ul. Smoczej) w dniach 28 kwietnia – 3 maja w ramach Majówki nad Wisłą. W wydarzeniu wezmą udział także dwie fundacje: Człowiek Dla Zwierząt oraz Stawiamy Na Łapy.

70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK”

Siedem dekad działalności artystycznej to droga, którą przebył Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” od 1 lipca 1953 roku. Dziś jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów. Odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, realizując ponad 9 tysięcy koncertów dla ponad 27 milionów widzów.

Zespół Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” będzie można zobaczyć już w najbliższy piątek na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury. Koncert z okazji 70-lecia zespołu odbędzie się o godz. 18:00. W programie największe muzyczne przeboje zespołu, czyli kompozycje i opracowania Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara, Ireneusza Łojewskiego i Czesława Płaczka oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej, Hanny Chojnackiej i Juraja Kubanki. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane także słynne „Helokanie” Stanisława Hadyny oraz „Tańce lubelskie”.

Przekazanie Bandery Królewskiego Flisu

W czwartek 27 kwietnia z zerowego kilometra na Wiśle (koło Oświęcimia) wyruszył po raz 17. Królewski Flis na Wiśle, wpisany do Krajowego Rejestru Dobrych Praktyk w Ochronie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Przez około miesiąc flisacy będą płynąć, by ostatecznie dotrzeć do Gdańska.

W wydarzenie po raz kolejny zaangażowało się Muzeum Krakowa. W sobotę 29 kwietnia muzealnicy zapraszają do Przystani Muzeum przy bulwarze Rodła u ujścia Rudawy, gdzie o godz. 11:00 odbędzie się przywitanie flisaków i ich jednostek.

Stamtąd wyruszy również pochód z banderą na Rynek Główny. Około godz. 12:00 pod Wieżą Ratuszową nastąpi uroczyste przekazanie bandery przez szyprów kolejnych odcinków flisu. Uroczystość uświetni bicie muzealnego dzwonu Bolesław.

W przypadku złych warunków atmosferycznych wydarzenie może być odwołane lub przeniesione na inny termin.

Najedzeni Fest! Majówka w mieście

W dniach 29–30 kwietnia na łące pod halą Cracovia rozłoży się kiermasz kulinarny Najedzeni Fest, który tym razem łączy siły z festiwalem States of Mind. Będzie mnóstwo jedzenia, słodkości, lodów, rzemieślniczych trunków i bąbelków.

– States of Mind to wydarzenie promujące holistyczne podejście do życia w stylu slow, ekologię, pracę z ciałem i duchem oraz holistyczny dobrostan człowieka. Spodoba się wszystkim ceniącym sobie spokój i harmonię oraz lubiących kontakt z naturą, akcesoria do jogi, kadzidła, naturalne tkaniny, rękodzieło tworzone w slow klimacie, biżuterię, polskie slow brandy i wiele innych cudownych przedmiotów – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Na mieszkańców Krakowa i turystów czekać będą targi dla ciała i ducha, zajęcia jogi, pilates, gimnastyka słowiańska oraz strefa jedzeniowa od Najedzeni Fest. W sobotę organizatorzy zapraszają w godz. 12:00-19:00, a w niedzielę w godz. 12:00-18:00.

Park Bednarskiego w nowej odsłonie

W czwartek po gruntownym remoncie został otwarty dla mieszkańców park Bednarskiego w Podgórzu. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko - przebudowane zostały alejki i schody, zamontowano nowe ławki, kosze czy latarnie, powstał nowy plac zabaw. Dużą zmianą są nowe obiekty, które pojawiły się w parku - altana i odbudowany „Dom Ogrodnika”.

Kiermasz płytowy w Bonarce

28 i 29 kwietnia w centrum handlowym Bonarka odbędzie się Kiermasz Płyt Winylowych oraz CD. Na pasjonatów muzyki czekać będzie tysiące płyt w niemal każdym gatunku muzycznym. Pojawią się zarówno nowe wydawnictwa, ale też białe kruki w pierwszych wydaniach.

– Zapraszamy zarówno początkujących miłośników analogowego brzmienia, ale także wytrawnych kolekcjonerów – zachęcają organizatorzy.

Spacery po Krakowie

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na kolejne wyprawy z cyklu „Kraków na okrągło. Spacery po Krakowie i okolicach” z przewodnikami. W weekend Jolanta Pustuła-Szeląg i Lucyna Szafraniec ze Stowarzyszenia Oświatowego „Zamek Królewski w Krakowie” przypomną zasłużonego dla Krakowa architekta i niemniej zasłużonego, choć bardziej zapomnianego, pediatrę.

W sobotę o godz. 10:00 będzie można wybrać się na spacer pt. „Teodor Talowski jako krakowski Gaudi”. Z kolei w niedzielę o tej samej porze zaplanowano spacer poświęcony profesorowi Maciejowi Jakubowskiemu, zwanemu ojcem polskiej pediatrii.

Wydarzenie realizowane jest w ramach jubileuszu 45-lecia KFK. Kosz to 15 zł (liczba miejsc ograniczona).

Beksiński na Wawelu

Prezentowana w Ogrodach Królewskich na Wawelu ekspozycja „Beksiński. Rzeźby” to pierwsza monograficzna wystawa trójwymiarowych dzieł Zdzisława Beksińskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów, znanego głównie z twórczości malarskiej, rysunkowej i fotograficznej.

Spacerując po ogrodach, zwiedzający mogą zobaczyć cykl rzeźb „Głowy”. Tworzą go odlewy w brązie, wariacje na temat ludzkiej czaszki oraz płasko opracowane reliefy. Na ekspozycji znalazły się także odlewy dwóch rzeźb monumentalnych „Hamlet” i „Makbet”. Wystawa prezentuje niemal nieznane oblicze artysty.

Spacer po CEL

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport (CEL) to ośrodek edukacyjny, realizujący autorski program przybliżający wszystkim chętnym zasady funkcjonowania portu lotniczego. To lotnisko w pigułce wyposażone w urządzenia spotykane na każdym lotnisku świata, jednak w CEL można wszystkiego dotknąć, spróbować, dowiedzieć się jak działa.

W niedzielę 30 kwietnia każdy, kto chciałby dowiedzieć się, jak przygotować się do podróży i poznać tajniki ścieżki pasażera, może wziąć udział w specjalnym oprowadzaniu. Czas trwania zwiedzania to godzina, a koszt 15 zł. Spacery odbędą się w następujących godzinach: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30 i 17:00. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc.

Dla Biało-Czerwonej. Rodzinny przejazd na rolkach

2 maja w dniu Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się rodzinny przejazd na rolkach, wrotkach, hulajnogach i deskorolkach. Uczestnicy wydarzenia „Dla biało-czerwonej” przemierzą ulice Krakowa w patriotycznych strojach. Zbiórka wszystkich chętnych o godz. 12.00 na podwórku Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38.

Dla uczestników przewidziano pamiątkowe dyplomy, karty rabatowe oraz pakiety materiałów patriotycznych. Przejazd odbędzie się w obrębie Starego Miasta, obejmując Rynek Główny.

Lekcja Śpiewania na Małym Rynku

„Majowa Jutrzenka” to tytuł 84. Krakowskiej Lekcji Śpiewania. 3 maja o godz. 17:00 na Małym Rynku zabrzmią patriotyczne utwory, a publiczność będzie mogła włączyć się we wspólne muzykowanie. Lekcję Śpiewania poprowadzi Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i pomysłodawca wydarzenia.

Jak zwykle na tę okazję przygotowane zostały bezpłatne śpiewniki, które będą dostępne podczas wydarzenia. Śpiewnik można także pobrać ze strony Biblioteki Polskiej Piosenki.

– Krakowska Lekcja Śpiewania to sposób na radosne świętowanie. Weźcie dzieci, znajomych, sąsiadów, przyjdźcie całymi rodzinami na Mały Rynek – zachęcają organizatorzy.

Majówka w MIT

Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza wszystkich mieszkańców Krakowa oraz przyjezdnych do spędzenia majówki pod hasłem technoczułości. W świat myśli inżynieryjnej wprowadzi zwiedzających aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Wystawa zachęca do spojrzenia na techniczny portret miasta nie tylko z uważnością i szacunkiem, ale przede wszystkim z czułością.

Wszystkich miłośników zdobywania wiedzy połączonej z zabawą na świeżym powietrzu MIT zaprasza natomiast do swojego drugiego oddziału przy ul. Al. Pokoju 68. Ogród Doświadczeń czeka na zwiedzających 1 i 3 maja w godz. 10:00-20:00, a 2 maja w godz. 9:00-20:00.

Rzeźby Juana Soriano w Krakowie

Po raz pierwszy w Krakowie można zobaczyć rzeźby Juana Soriano, jednego z najważniejszych latynoskich artystów XX wieku. Na ekspozycji w Instytucie Cervantesa, zatytułowanej „Księżyc i bestiarium Juana Soriano”, znalazło dwadzieścia rzeźb średniego formatu wraz z towarzyszącymi im rysunkami i fotografiami meksykańskiego artysty.

– Juan Soriano jest artystą, który z podróży – w sensie dosłownym i przenośnym – uczynił swoją przestrzeń wolności i twórczy sztandar. Jego prace w równym stopniu czerpią z tego, co ludowe i osobiste, z kultury międzynarodowej i oryginalnej asymilacji prądów artystycznych, które poznał z bliska i przetwarzał we własny, niepowtarzalny sposób – opowiada Beatriz Hernanz Angulo, dyrektorka Instytutu Cervantesa w Krakowie.