Rzeźby wybitnego meksykańskiego artysty po raz pierwszy w Krakowie

Juan Soriano fot. Ana Lorena Ochoa/mat. prasowe Instytutu Cervantesa

Po raz pierwszy w Krakowie zostaną zaprezentowane rzeźby Juana Soriano, jednego z najważniejszych latynoskich artystów XX wieku. Wystawę będzie można oglądać od 27 kwietnia w Instytucie Cervantesa.

– Juan Soriano jest artystą, który z podróży – w sensie dosłownym i przenośnym – uczynił swoją przestrzeń wolności i twórczy sztandar. Jego prace w równym stopniu czerpią z tego, co ludowe i osobiste, z kultury międzynarodowej i oryginalnej asymilacji prądów artystycznych, które poznał z bliska i przetwarzał we własny, niepowtarzalny sposób – opowiada Beatriz Hernanz Angulo, dyrektorka Instytutu Cervantesa w Krakowie.

Dwadzieścia wyjątkowych rzeźb

Przesycone poezją i surrealizmem dzieła Juana Soriano zdobią dziś place i ulice wielu miast w Meksyku i poza jego granicami. Prezentowane były m.in. w nowojorskiej MOMA i madryckim Museo de Reina Sofía. Wkrótce po raz pierwszy zawitają do Krakowa.

Na ekspozycji, zatytułowanej „Księżyc i bestiarium Juana Soriano”, zwiedzający będą mogli zobaczyć dwadzieścia rzeźb średniego formatu wraz z towarzyszącymi im rysunkami i fotografiami meksykańskiego artysty.

– W pokazywanej w Krakowie kolekcji rzeźb dostrzeżemy też jego szczególne zamiłowanie do zwierząt, których wizerunki są zawsze efektem wolnej interpretacji, oryginalnej i pełnej poezji – podkreśla  Beatriz Hernanz Angulo. – Juan Soriano przemawia do nas poprzez swoje rzeźby o poezji zawartej w księgach natury. Uwieczniona ręką artysty, jest przejawem „humanizmu” obecnego w jego sztuce – dodaje dyrektorka Instytutu Cervantesa w Krakowie.

Jeden z najważniejszych latynoskich artystów XX wieku

Juan Soriano urodził się w 1920 roku w meksykańskim mieście Guadalajara. Przygodę z malarstwem rozpoczął we wczesnej młodości, a pierwszej wystawy doczekał się już jako nastolatek. W swojej twórczości czerpał zarówno z meksykańskiej sztuki ludowej, jak i lokalnej oraz europejskiej awangardy na czele z surrealizmem. Przyjaźnił się z takimi artystami jak Frida Kahlo, Octavio Paz i Elena Poniatowska.

W czasie trwającej siedemdziesiąt lat kariery artystycznej zajmował się nie tylko malarstwem i rzeźbą, ale także ceramiką, projektowaniem kostiumów i twórczością literacką. Zmarł 10 lutego 2006 roku w Meksyku.

Wystawa „Księżyc i bestiarium Juana Soriano” w Instytucie Cervantesa w Krakowie będzie dostępna dla publiczności od 27 kwietnia do 15 września. Wstęp wolny.

Dzieła wybitnego malarza i rzeźbiarza można także oglądać w podwarszawskiej Owczarni, gdzie znajduje się Ogród Rzeźb Juana Soriano założony przez wieloletniego partnera artysty i dyrektora fundacji jego imienia Marka Kellera.