Łempicka wystawienniczym hitem Muzeum Narodowego. „Aż takiego zainteresowania się nie spodziewaliśmy”

Wystawa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

125 tysięcy zwiedzających obejrzało wystawę Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Krakowie. To jedna z najgłośniejszych i najchętniej odwiedzanych wystaw w historii instytucji.

Do niedzieli w Muzeum Narodowym w Krakowie można było podziwiać prace Tamary Łempickiej, jednej z najbardziej niezwykłych artystek XX wieku. O tym, jak dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja, świadczyły kolejki zwiedzających, które ustawiały się przed budynkiem aż do samego wieczora.

Fot. Gregory Michenaud/Archiwum Muzeum Narodowego
Fot. Gregory Michenaud/Archiwum Muzeum Narodowego

Frekwencyjny sukces

Od 9 września 2022 roku do 12 marca 2023 roku wystawę Łempickiej odwiedziło 125 tysięcy osób. To jedna z najchętniej zwiedzanych wystaw w historii Muzeum Narodowego.

– Rekord porównywalny jest do słynnej ekspozycji „Polaków portret własny”, która została otwarta w muzeum na przełomie 1979 i 1980 roku – poinformowała Katarzyna Bik, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na ekspozycji „Łempicka” zaprezentowano czterdzieści obrazów pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i USA, pozwalających prześledzenie twórczości artystki od lat dwudziestych do sześćdziesiątych XX wieku.

– Aż takiego zainteresowania się nie spodziewaliśmy. Tym bardziej, że w Krakowie ta wystawa była na końcu drogi Łempickiej. Cała przygoda wystawiennicza z artystką rozpoczęła się w zeszłym roku w Lublinie, następnie w jednej z prywatnych galerii w Konstancinie. Okazało się, że ta krakowska wystawa jest najpopularniejsza i przyciągnęła bardzo wielu zwiedzających, również tych, którzy widzieli poprzednie wystawy. Jesteśmy zachwyceni. To tylko wskazuje na to, jak bardzo polska publiczność czeka na takie właśnie wystawy – wyznał Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Sztuka, która potrafi przemawiać

Odwiedzając ekspozycję „Łempicka”, zwiedzający mogli obejrzeć nie tylko powszechnie znane obrazy portretowe artystki oraz akty, które dziś są symbolem epoki i stylu „art déco”, ale także dzieła o tematyce społecznej czy martwe natury.

Wśród prezentowanych dzieł znalazły się także mało znane kompozycje abstrakcyjne oraz impresyjne obrazy malowane szpachlą z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

– To sztuka, która potrafi przemawiać do bardzo dużej publiczności. I to nie tylko w kręgu kultury polskiej czy europejskiej. Tamara Łempicka to artystka rzeczywiście popularna na całym świecie, co jest wielkim osiągnięciem, by znaleźć język, który mówi do tak dużej ilości widzów – podkreślił Andrzej Szczerski.

To jeszcze nie koniec

Chociaż wystawa „Łempicka” dobiegła już końca, zwiedzający będą mieli jeszcze szansę, by zobaczyć w Krakowie dzieła słynnej artystki. Jak przekazał PAP Andrzej Szczerski, muzeum udało się przedłużyć wypożyczenie trzech obrazów z prezentowanej ekspozycji.

Mowa o „Bachantce” z 1932 r., „Pięknej Rafaeli” z 1927 r. oraz abstrakcji autorstwa Łempickiej z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Obrazy będzie można podziwiać od 28 marca na wystawie stałej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Gmachu Głównym MNK, gdzie prezentowane są dzieła najwybitniejszych twórców m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Wojciecha Weissa, Zbigniewa Pronaszki, Zofii Stryjeńskiej czy Stanisława Ignacego Witkiewicza.

„Piękna Rafaela” pozostanie w muzeum do 30 czerwca. Z kolei obraz „Bachantka” będzie eksponowany do 30 września. Abstrakcja zaś pozostaje bezterminowo w depozycie.