Literacki festiwal dla najmłodszych zawita do Krakowa

Literacki Festiwal dla Dzieci 2021 fot. Filip Radwański/mat. prasowe festiwalu

Najpierw był Gdańsk, teraz przyszła pora na Kraków. W dniach 16-20 listopada odbędzie się dziewiąta edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. W programie spotkania z autorami, warsztaty i wybór najlepszej książki dziecięcej.

– Każdego roku szykujemy dla uczestników festiwalu program pełen literackich wrażeń. Przeżycia niepowtarzalne i zapadające w pamięć to nasza wizytówka. Niesieni falą licznych wyrazów sympatii, rok w rok zakasamy rękawy, uruchamiamy wszystkie pokłady kreatywności i zapraszamy Was na wydarzenia festiwalowe – podkreśla Fundacja „Burza Mózgów”, odpowiedzialna za organizację festiwalu.

Na językach

Tegoroczna edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się pod hasłem „Na językach”. Nie zabraknie warsztatów, spotkań z twórcami czy tradycyjnych już czytanek po zachodzie słońca.

Radio Kraków, Pałac Potockich, Teatr KTO, Opera Krakowska, Muzeum Komiksu, Kino Paradox czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha – to właśnie w tych miejscach najmłodsi mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli wybrać się w literacką podróż. Na początek spotkanie z Łucją Malec-Kornajew wokół książki „Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce”.

W środę, 16 listopada, na najmłodszych czekać będzie także Agata Romaniuk, autorka serii „Kocia szajka”, oraz Michał Figura, który opowie o strukturze wilczych grup i ich wędrówkach. Z kolei o godz. 19:00 organizatorzy zaproszą na wieczorną dawkę poezji autorstwa polskich klasyków w interpretacji aktorów Teatru KTO.

W kolejnych dniach festiwalu najmłodsi będą mogli spotkać się m.in. z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Katarzyną Ryrych, Justyną Suchecką, Zygmuntem Miłoszewskim czy Justyną Bednarek oraz Danielem de Latourem, laureatami Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego z roku 2021.

Na uczestników czekać będzie także wiele kreatywnych zajęć. W dniach 16-20 listopada odbędą się m.in. „smaczne” warsztaty z Olą Fabią, warsztaty ruchowo-plastyczne z Joanną Bartosik, warsztaty kolażowe z Anną Kaźmierak, warsztaty dla majsterkowiczów z Tomaszem Brodą, warsztaty komiksowe z Piotrem Nowackim, warsztaty motoryzacyjno-plastyczne z Piotrem Karskim czy rodzinny spacer literacki śladami Ludwika Jerzego Kerna.

W tym roku nie zabraknie konferencji, podczas której nauczyciele i bibliotekarze z regionu poznają najnowsze trendy w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz wymienią się wiedzą i doświadczeniami.

Najlepsza książka dziecięca

Ostatniego dnia festiwalu poznamy laureata/laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego przyznawanej za najlepszą książkę dziecięcą ubiegłego roku. Patronuje jej kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna.

Nagroda przyznawana jest od 2016 r. decyzją jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski oraz członków rady programowej Festiwalu – Szymona Kloski i Łukasza Dębskiego. W gronie tegorocznych finalistów znaleźli się:

  • „Beskid bez kitu. Zima", Maria Strzelecka, Wydawnictwo Libra;
  • „Brud. Cuchnąca historia higieny", Monika Utnik-Strugała i Piotr Socha, Wydawnictwo Dwie Siostry;
  • „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", Agata Romaniuk, Wydawnictwo Agora dla Dzieci;
  • „O sołtysie Salomonku i tęczy", Marcin Szczygielski i Adam Pękalski, Wydawnictwo Bajka;
  • „Zefiryna i księga uroków", Sasza Hady, Wydawnictwo Literackie.

Werdykt zostanie ogłoszony 20 listopada podczas uroczystej gali, która zwieńczy festiwal. Towarzyszyć jej będzie folkowy spektakl „Beskid bez kitu” w reżyserii Moniki Babuli i Marii „Mani” Strzeleckiej na motywach książki, która triumfowała w tym plebiscycie dwa lata temu. Młodzież z Uścia Gorlickiego przeniesie publiczność w tajemniczy i piękny świat Beskidu Niskiego lat 60-tych XX w.

Zwycięzca otrzyma statuetkę Ferdynanda Wspaniałego i czek na 20 tys. złotych ufundowany przez Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF.

Wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci są bezpłatne, jednak obowiązują zapisy. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.