Wiersze Różewicza w muzycznej odsłonie. Koncert wieńczący Open Eyes Art Festival

Tadeusz Różewicz fot. Janusz Stankiewicz/mat. prasowe AAGAP

22 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się koncert „i milczeć, i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”. Wydarzenie zwieńczy drugą edycję Open Eyes Art Festival.

OEAF to wspólne przedsięwzięcie krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, Nowohuckiego Centrum Kultury oraz Agencji Artystycznej GAP. W ramach festiwalu (22 października – 23 listopada) odbywają się warsztaty, spotkania z artystami, wystawy, targi sztuki czy pokazy filmowe.

Zwieńczeniem cyklu wydarzeń będzie wyjątkowy koncert w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Wiersze Różewicza w muzycznej odsłonie

Projekt muzyczny „i milczeć, i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” jest efektem obchodów Roku Tadeusza Różewicza. 22 listopada o godz. 20:00 przedstawiciele różnych scen, gatunków i pokoleń spotkają się, by zaprezentować twórczość poety w zupełnie nowej odsłonie.

Wśród artystów zaproszonych do udziału w przedsięwzięciu znaleźli się Kapela ze Wsi Warszawa, Pablopavo i Ludziki, Morświn Kirszenbaum oraz Imiela/Suchar. Muzycy zinterpretowali wybrane wiersze i fragmenty dramatów Tadeusza Różewicza, tworząc kilkanaście bardzo różnych utworów, pozwalających dostrzec coś nowego w teoretycznie dobrze już znanych tekstach.

– To projekt, który podkreśla anty-pomnikowość Różewicza i przypomina, że poezję interpretować można różnie, nie tylko z zadumą i smutkiem – wyjaśniają organizatorzy.

Na scenie zaprezentuje się również Karolina Cicha z zespołem. Artystka kilka lat temu poświęciła Tadeuszowi Różewiczowi cały album „Różewicz in memoriam. List do ludożerców”.

Wydarzenie będzie pierwszą, premierową koncertową prezentacją materiału z płyty „i milczeć, i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”, która została wydana w 2021 roku – Roku Tadeusza Różewicza. Bilety  dostępne są w serwisie ebilet.pl.

Przy okazji koncertu odbędzie się premiera winylowej płyty „i milczeć, i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”, z której utwory zostaną zaprezentowane podczas kongresu.

Poeta i grafik na jednej wystawie

Uczestnicy koncertu będą mogli obejrzeć także wystawę „Szara strefa, czyli rzecz o spotkaniach Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta-Stankiewicza”, która prezentowana będzie w Centrum Kongresowym ICE Kraków 22 i 23 listopada.

Zamieszczone na ekspozycji fotografie, rysunki i grafiki opowiadają historię współpracy dwóch znakomitych artystów – Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Poeta i grafik spotykają się na jednej wystawie, tak jak wielokrotnie spotykali się w Domku Miedziorytnika, gdzie tworzyli intrygujące projekty artystyczne. Wystawa oraz obszerny katalog są dokumentacją tych spotkań w latach 1993– 2011 i dzieł, które z nich wynikały.

Ekspozycja jest pokłosiem obchodów 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza oraz kontynuacją tradycji corocznego świętowania urodzin Geta-Stankiewicza. Autorem fotografii zaprezentowanych na wystawie i w katalogu jest Janusz Stankiewicz. Rolę kuratora pełni Marek Stanielewicz.

Organizatorami wydarzeń są: Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Agencja Artystyczna GAP.

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym Open Eyes Art Festival.

comments powered by Disqus