Mała Boska Komedia. Najlepsze spektakle dla dzieci i młodzieży tym razem online

Małą Boską Komedię rozpocznie w tym roku spektakl fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W tym roku przegląd najnowszych spektakli dla dzieci i młodzieży przenosi się do sieci. Mała Boska Komedia startuje już 11 grudnia. Wraz z tegoroczną edycją wydarzenia, Teatr Łaźnia Nowa otwiera całoroczną platformę dle młodzieży.

Od piątku do soboty zobaczymy pięć przedstawień konkursowych z Gdańska, Wrocławia, Łodzi i Krakowa oraz trzy krakowskie tytuły prezentowane poza konkursem.

Tym razem wydarzenie organizowane przez Teatr Łaźnia Nowa przenosi się do sieci. Dostęp do spektakli jest bezpłatny, wystarczy założyć konto na platformie Play Kraków – każdy tytuł będzie dostępny przez 24 godziny.

Podróż do Nibylandii

Małą Boską Komedię rozpocznie w piątek pokaz spektaklu „Piotruś Pan i Jakub Hak” w reż. Magdaleny Miklasz.

Więcej o spektaklu >>> Z banku do Nibylandii. Przygody Piotrusia Pana  w niezwykłej scenerii

Dzień później, młodzi widzowie będą mieli okazję zobaczyć przedstawienie „Rutka” Karoliny Maciejaszek, nagrodzone w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W repertuarze online znalazły się również takie propozycje jak „Król Maciuś Pierwszy” w reż. Piotra Siekluckiego i spektakl „Kosmici” Marii Wojtyszko i Jakuba Krofty.

Twarzą w twarz, chociaż online

– Mała Boska Komedia traktuje swoich uczestników w pełni ich praw. Daje im możliwość wyrażenia opinii i zabrania głosu. Bardzo zależy nam na „spotkaniu" poprzez sztukę, nie tylko w momencie odbioru spektakli, ale także później - na inicjowaniu rozmowy twórców i widzów – mówi Martyna Paliś, kuratorka Małej Boskiej Komedii.

Najciekawszy spektakl wybierze młodzieżowe jury, które przyzna wybranemu spektaklowi Grand Prix.

– Każdy z zespołów teatralnych biorących udział w konkursie będzie miał możliwość spotkania twarzą w twarz – chociaż online – z młodymi jurorami. Jest to szansa dla młodych, aby dopytać twórców o to, co w spektaklu wydało się zbyt trudne albo niejasne, zaskakujące czy też w szczególny sposób poruszające. Ten moment rozmowy jest ważny także dla tych, którzy przygotowują spektakle – dodaje Paliś.

Dla nastoletnich widzów przygotowano dwa pozakonkursowe spotkania teatralne związane z tematyką science fiction – „Władczyni much” w reż. Konrada Dworakowskiego i „Lem vs. P.K. Dick” w reż. Mateusza Pakuły. Podczas wydarzenia zobaczymy również spektakl-dokument „Granice otwarte” w reż. Łukasza Zaleskiego.

„Chcemy usłyszeć, jak myślą młodzi”

Wraz z tegoroczną edycją wydarzenia, Teatr Łaźnia Nowa inauguruje działalność platformy dla młodzieży.

Jej członkowie, działający na co dzień w grupach teatralnych przy różnych teatrach w Polsce, sformułują 21 postulatów dla teatru młodych.

– W ostatnich tygodniach nic tak mocno nie wybrzmiewa, jak głos młodzieży, która wyszła na ulice. Pojawiło się nowe pokolenie – aktywne, odważne i świadome. Jest to impuls do powołania całorocznej platformy teatru dla młodych. Chcemy usłyszeć, jak myślą najmłodsi, co mają do powiedzenia, i jak chcą, żeby wyglądał świat – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu Boska Komedia.