„Małgorzaty dla Małopolski”. Dzień Małgorzat 2023 w krakowskim magistracie przed nami

Zlot Małgorzat 2022 fot. Małgorzata Wójtowicz - Król

10 czerwca o godz. 10.00 w sali obrad Rady Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych odbędzie się V zlot „Małgorzaty dla Małopolski”.

O tym, skąd się wziął pomysł na święto Małgorzat opowiada Małgorzata Janos, pomysłodawczyni wydarzenia oraz radna miasta i przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

–  10 czerwca jest święto Małopolski. Małgorzaty mają swoje imieniny kilka razy w roku. Ja swoje obchodzę 10 czerwca. W związku z tym zawsze chodziłam na uroczystości związane z Małopolską, rodzina strasznie denerwowała się, bo mówiła, że to są moje imieniny. Dlatego stwierdziłam, że być może trzeba spróbować zorganizować wspólnie dla wszystkich Małgorzat, które 10 czerwca mają imieniny i powiązać je z Małopolską. Tak powstała ta inicjatywa. Przerosło to moje wyobrażenia. Myślałam, że to będzie jednorazowa okoliczność, przypadkowa. Z powodu pandemii spotkania został zawieszone na dwa lata. W zeszłym  roku w święcie Małgorzata wzięło udział  220 imienniczek. Najstarsza, która się przyznała do swojego wieku miała 85 lat, a najmłodsza pięć. To są najsympatyczniejsze spotkania kobiet, którym towarzyszą pewne pomysły – przyznaje organizatorka wydarzenia „Małgorzaty dla Małopolski”.

Motyw przewodni wydarzenia i program z nim związany

„Małgorzaty dbają o Ziemię” – takie hasło przyświeca tegorocznemu spotkaniu solenizantek. W ocenie Małgorzaty Jantos motyw jest naprawdę nośny. – To tematyka, która wymaga zastanowienia się i refleksji o tym, co wokoło się dzieje. Wszystkie kwestie związane z niemarnowaniem żywności, korzystaniem z second handów, by pozytywnie wpływać na przemysł modowy, równocześnie nadając drugie życie ubraniom. Chcemy, by coś w ludziach zostało, jakiś namysł, kierunek, pomysły, żeby w nich zaszczepić – wyjaśnia Jantos.

W ramach wydarzenia przyznawany jest tytuł „Super Małgorzaty”, który został ustanowiony podczas jego drugiej edycji. Pierwszą statuetkę  otrzymała Małgorzata Laskowska, matka w 10-osobowej rodzinie zastępczej. Kolejną nominowaną została m.in. Małgorzata Walewska, śpiewaczka operowa. W tym roku nagrodę otrzyma Małgorzata Hajewska-Krzysztofik,  krakowska aktorka, która zdecydowała się na przeprowadzkę do Warszawy. Dlaczego? O to będzie można zapytać podczas sobotniego spotkania.

Z myślą o potrzebujących

Podczas tegorocznej edycji zlotu jego uczestniczki chcą wesprzeć schronisko dla psów i kotów w Harbutowicach, które prowadzi Małgorzata Dobrzańska. – Dbamy o to, by po każdym naszym takim spotkaniu coś zostawało. Chcemy zorganizować zbiórkę wśród Małgorzat, by wesprzeć Małgorzatę – dodaje radna.

Zlot Małgorzat poprowadzi dr Bronisław Maj, wykładowca UJ.

Program V zlotu „Małgorzat dla Małopolski” zapowiada się następująco:

 • 10.15 – 10.30 Uroczyste otwarcie (prezydent, przewodniczący RMK, Soroptymistki)
 • 10.30 – 11.00 Joanna Kądziołka: Życie zero waste – opowieść o niemarnowaniu
 • 11.00 – 11.15 SuperMałgorzata Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
 • 11,15 -11.30 filmik o Małgorzacie Dobrzańskiej z Harbutowic prowadzącej 16 lat prywatne schronisko dla psów
 • 11.30- 11.45 Przerwa muzyczna Dorota Imiełowska i Barbara Szałapak
 • 11.45  – 12.15 Małgorzata Krzeczkowska: "Czy E400 w jogurcie jest zdrowe? Czytaj ulotki, bo warto"
 • 12.15 – 12.30 Przerwa muzyczna Sinfonietta Cracovia
 • 12.30- 13.00 Małgorzata Bielczyk: „Moda przemija, styl pozostaje"
 • 13.00 – 13.30 Małgorzata Żak „Smog w Krakowie, obserwacje kominiarza”
 • 13.30 -14.30 catering
 • 20.30 Teatr KTO: spektakl Małgorzaty Jantos: ”Byłam żoną Boba Marleya”

By wziąć udział w spotkaniu, należy wysłać swoje zgłoszenie na maila zlotmalgorzat@gmail.com