Wystawa Małgorzaty Markiewicz w Bunkrze Sztuki. „To już nie jest męski świat”

fot. KrzysztofKrzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 19 lutego Bunkier Sztuki zaprasza na nową wystawę „To już nie jest męski świat”.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace, które powstały w ciągu ostatnich dwóch dekad. Najstarsze pochodzą z czasu studiów na krakowskiej ASP. Najnowsze, zrealizowane w ostatnich miesiącach, będą miały swoją premierę. Wszystkie dzieła mają wspólny mianownik: prezentują różne formy przeciwstawiania się męskiej dominacji, zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej.

Symboliczną i dominującą bohaterką wystawy jest Meduza. Małgorzata Markiewicz wykonała ją na szydełku w 2020 roku, wykorzystując naturalne materiały: owczą wełnę, len, konopie i sizal. Obiekt, posiadający kilkunastometrowe macki, może zostać użyty jako powłoka-ubranie do akcji performatywnych, może być również prezentowany jako samodzielne dzieło. Praca nawiązuje do mitologicznej budzącej lęk Meduzy, której spojrzenie zamieniało ludzi w kamień. Ważnym punktem odniesienia dla artystki w powstaniu tej realizacji był esej Śmiech meduzy Hélène Cixous. Filozofka opisuje w nim między innymi wieki niedopuszczania kobiet do głównego nurtu historii, nawołuje także kobiety do odzyskania odebranej im podmiotowości. Prezentowana na wystawie Meduza może być traktowana jako symbol wyzwolenia twórczej mocy kobiet.

Wystawie towarzyszy aneks – ekspozycja kilku prac innych artystek wybranych przez Małgorzatę Markiewicz. Obejmuje on dwie rzeźby Marii Pinińskiej-Bereś, obraz Jadwigi Sawickiej, obiekt Marii Mytrofanovej, prace wideo VALIE EXPORT, Katarzyny Górnej, Debory Hirsch & Iaii Filiberti, Valentiny Miorandi oraz Alicji Żebrowskiej. Wybrane prace poruszają kwestie relacji społecznych, kobiecej seksualności oraz opresji kulturowych ograniczających możliwości kobiet.

Małgorzata Markiewicz, dając innym artystkom przestrzeń w ramach swojej wystawy, pokazuje, że to, co jest dane jednej kobiecie, należy podzielić między siebie, aby wzmocnić obecność i kolektywną siłę kobiet.

Czas trwania: 19.2–8.5.2022

Otwarcie: 18.2.2022, godz. 18

Kurator: Monika Kozioł

Koordynatorka: Renata Zawartka

Małgorzata Markiewicz (ur. 1979)

Tworzy obiekty, instalacje, wideo, uprawia także fotografię. Od samego początku swojej twórczości używa w pracach tkaniny jako medium. Mieszka i pracuje w Krakowie. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 2004 roku w pracowni Antoniego Porczaka). W 2015 roku uzyskała stopień doktory. Studiowała także na Konstfack oraz w Critical Design Studio na Wydziale Architektury Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie. Interesuje ją złożoność współczesnej dynamiki płci w kontekście środowiska domowego oraz sfery publicznej. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcjach Bunkra Sztuki w Krakowie, MOCAK-u w Krakowie, MuFo w Krakowie, Arsenału w Białymstoku, BWA w Bielsku-Białej, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Muzeum Kolekcji Berardo w Lizbonie.

 

 

News will be here