Marcin Gortat kręci film o Andrzeju Zausze

Marcinowi Gortatowi udało się uzyskać prawa do nakręcenia filmu biograficznego o Andrzejowi Zausze. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć na ekranie historię życia legendarnego artysty Andrzeja Zauchy. Za produkcję filmu odpowiada Marcin Gortat.

– Udało mi się uzyskać prawa do filmu biograficznego o Andrzeju Zausze – powiedział w rozmowie z Radiem Zet Marcin Gortat. Były koszykarz poinformował, że materiały do filmu dostarcza córka wybitnego artysty.

Premiera filmu jest planowana na wiosnę 2023 roku. Jednym z wątków poruszonym w filmie ma być przyjaźń Zauchy ze Zbigniewem Wodeckim.

Andrzej Zaucha był aktorem, wokalistą i multiinstrumentalistą. Do jego największych przebojów należą „Byłaś serca biciem”, „Wymyśliłem Ciebie” czy „C’est la vie”. Artysta zginął tragicznie 10 października 1991 roku po występie w spektaklu „Pan Twardowski” na deskach Teatru Stu.

Zaucha i aktorka Zuzanna Leśniak zostali zastrzeleni przez jej męża, francuskiego reżysera Yves’a Goulais, na parkingu przy ul. Włóczków.

„Serca bicie” zawita do Krakowa

Nim nastąpi premiera filmu, utworów Zauchy można posłuchać podczas rozpoczynającego się 22 czerwca XIII Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”.

Tegoroczny festiwal upamiętnia 30-lecie śmierci Andrzeja Zauchy.Wydarzenie rozpocznie się w bydgoskiej Operze Nova, a przystankami kolejnych koncertów będą polskie miasta. Pierwszy wyjazdowy koncert odbędzie się 7 sierpnia w Świnoujściu.

Do Krakowa wydarzenie zawita 10 października – dokładnie w 30. rocznicę śmierci Zauchy.

„Poza mną tamten czas”

W tym roku w Krakowie powstała również fundacja „Poza mną tamten czas” upamiętniającą twórczość wybitnego artysty.

W planach jest organizacja w Krakowie festiwalu poświęconego twórczości artysty, konkurs dla debiutantów „Śpiewać każdy może”, powstanie inkubatora kulturalnego wspierającego muzyczne talenty czy wydanie albumów z niepublikowanymi do tej pory piosenkami Andrzeja Zauchy.