„Matejko. Od wielkiego dzwonu”. Pokaz dzieła mistrza na Wawelu [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Trwają obchody jubileuszu 500-lecia dzwonu Zygmunt. Z tej okazji Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na specjalny pokaz dzieła Jana Matejki.

To jeden z punktów obchodów, które potrwają do 13 lipca. W programie znalazły się m.in. korowód ulicami miasta, koncerty i multimedialny spektakl.

Kameralnie, w wielkim stylu

Od 9 lipca odwiedzający wzgórze wawelskie będą mieli szansę zobaczyć obraz Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”. Dzieło zostało wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie. Wstęp na kameralną wystawę jest wolny.

– Wystawa choć niewielka, to w wielkim stylu. Za sprawą pociągnięcia pędzla mistrza przywołuje pamięć o tak ważnych dla dziedzictwa kulturowego wydarzeniach. To zaproszenie, które wysyłamy nie tylko do krakowian. Mamy nadzieję, że obraz będący lustrzanym odbiciem historii Polski i Krakowa przyciągnie na Wawel tłumy zwiedzających – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Nie tylko obraz

Matejko już w 1861 roku myślał o stworzeniu kompozycji poświęconej sławnemu dzwonowi, ufundowanemu przez Zygmunta I Starego. Pierwsze szkice stworzył ok. 1862 roku. Artysta do tematu powrócił w 1874 roku i przedstawił – inaczej niż w tytule obrazu – wydobycie z formy i poświęcenie dzwonu.

– Matejko podobnie jak inni krakowianie był zafascynowany obrazem – zaznacza Agnieszka Janczyk, kuratorka wystawy. – Obraz powstał w nowej pracowni artysty przy ul. Floriańskiej. Matejko podzielił kompozycję na dwie części. Lewa strona, po której ukazał króla, królową Bonę Sforza, królewicza Zygmunta Augusta i królewnę Izabelę, jest statyczna i pełna dostojeństwa. Przeciwieństwem jest tu ekspresyjna, prawa strona przedstawiająca moment wciągania dzwonu – dodaje Janczyk.

Oprócz obrazu, w przestrzeni wystawy prezentowane są również rysunki ołówkiem z ok. 1862 i ok. 1874 roku, w tym szkice dzwonu i jego serca. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Finał obchodów

Kulminacja obchodów „Sub una campana/Pod jednym dzwonem” nastąpi 13 lipca, w 500 lat po tym, jak dzwon zabrzmiał po raz pierwszy. Tego dnia planowany jest korowód, który przejdzie z ul. Floriańskiej pod Wawel czy pokaz laserowy  „Zygmunt latarnią przestrzeni miasta”. Poprzedzi go zorganizowany u podnóża wieży Zygmuntowskiej koncert laureatów konkursu na etiudę na jedno uderzenie w dzwon (godz. 20.00).

Punktualnie o 21.00 zabrzmi dzwon Zygmunt. Według wstępnych planów, mają mu „odpowiedzieć” inne krakowskie dzwony.

–  Nadal czekamy na decyzję kurii w tej sprawie. Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski był zachwycony pomysłem i chciał, aby coś takiego się wydarzyło. Czekamy jednak nadal na ostateczną odpowiedź – mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto