W Krakowie będzie głośno. Jubileusz 500-lecia dzwonu Zygmunt [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Korowód ulicami miasta, zwiedzanie wieży, pokaz specjalny obrazu Matejki, koncerty, multimedialny spektakl. To tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych z okazji wyjątkowych, bo 500. „urodzin” dzwonu Zygmunt.

Dzwon po raz pierwszy zabrzmiał 13 lipca 1521 roku. Z tej okazji miasto, Zamek Królewski na Wawelu, Katedra Wawelska i Dom Norymberski łączą siły i zapraszają mieszkańców do wspólnego świętowania tej wyjątkowej rocznicy pod hasłem „Sub una campana/Pod jednym dzwonem”.

Zabrzmią wszystkie dzwony?

W tym roku mija dokładnie 500 lat od momentu, gdy Zygmunt zabrzmiał po raz pierwszy. I tak nieprzerwanie od tego czasu brzmi podczas ważnych dla Polski i Krakowa chwilach – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Planujemy, aby podczas kulminacyjnego wydarzenia, jakim będzie Korowód Zygmuntowski, dzwon zabrzmiał dokładnie o 21.00. W odpowiedzi usłyszymy dźwięk innych krakowskich dzwonów. Zobaczymy czy to się uda.

Dzień otwartego zwiedzania

W programie obchodów znalazły się zwiedzanie wieży Zygmuntowskiej, koncerty, dźwiękowo-wizualna rekonstrukcja zawieszenia dzwonu, instalacja akustyczna i spektakl multimedialny, sesja naukowa i Korowód Zygmuntowski.

Jubileuszowe obchody zainauguruje msza święta w Katedrze Wawelskiej, której będzie przewodniczył ks. arcybiskup Marek Jędraszewski (29 czerwca). To również dzień otwartego zwiedzania wieży Zygmuntowskiej. Kolejna okazja do bezpłatnego wejścia na wieżę będzie możliwa 9 lipca.

Kameralny pokaz dzieła Matejki

Na Wawelu odbędzie się pokaz obrazu Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku” datowany na 1874 rok. Dzieło zostało wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie.

– Z myślą o wszystkich zwiedzających, postanowiliśmy otworzyć i udostępnić bezpłatnie kameralną wystawę, która choć niewielka, w wielkim stylu – za sprawą pociągnięcia pędzla mistrza – przywołuje pamięć o tak ważnych dla dziedzictwa kulturowego wydarzeniach. Mamy nadzieję, że obraz będący – tak można powiedzieć – lustrzanym odbiciem historii Polski i Krakowa z reprezentującymi go bohaterami, przyciągnie na wzgórze tłumy zwiedzających – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dzieło Matejki będzie można oglądać od 9 lipca do 31 sierpnia.

Jak „brzmi” obraz

Obraz stał się punktem wyjścia do instalacji audiowizualnej przygotowanej przez prof. Marka Chołoniewskiego oraz studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej.

To dźwiękowa rekonstrukcja renesansowego Krakowa z początku XVI wieku. Gwar rozmów między dostojnikami, komentarze Stańczyka, uwagi nadwornego architekta, słowa modlitwy biskupa – kompozycji będzie można posłuchać 9 lipca o godz. 21.00 pod wieżą Zygmuntowską. Projekcji będzie towarzyszyć projekcja laserowa Artura Lisa wyświetlana na fasadzie wieży, wawelskich murach, katedrze i zamku.

13 lipca (również o 21.00) odbędzie się pokaz laserowy „Zygmunt latarnią przestrzeni miasta”. Poprzedzi go zorganizowany u podnóża wieży Zygmuntowskiej koncert laureatów konkursu na etiudę na jedno uderzenie w dzwon (godz. 20.00).

Jest i Norymberga

Po pokazie laserowym rozpocznie się multimedialny spektakl „500x1” złożony z pięciuset jednominutowych kompozycji audiowizualnych.

W obchody 500-lecia dzwonu Zygmunt zaangażowana jest Norymberga, rodzinne miasto wykonawcy dzwonu – ludwisarza Hansa Johannesa Behama i działający tam Dom Krakowski. 17 lipca zostaną tam częściowo przeniesione multimedialne wydarzenia, na które Dom Norymberski zaprasza wcześniej w Krakowie – mówi Renata Kopyto, kierowniczka Domu Norymberskiego w Krakowie.

Korowód i koncert

13 lipca nastąpi kulminacja obchodów. O godz. 17.00 spod Barbakanu wyruszy Korowód Zygmuntowski, który przejdzie przez ul. Floriańską i skieruje się w stronę Wawelu.

Korowód zatrzyma się na kilku artystycznych przystankach – mansjonach. Będzie to okazja do zobaczenia pokazu żonglerki, scenki pantomimicznej czy spektaklu Baletu Cracovia Danza. Na placu św. Marii Magdaleny odbędzie się natomiast pokaz walki do ilustracji muzycznej.

Jubileusz zwieńczy koncert „Komu bije dzwon”, który odbędzie się 18 lipca o 19.30 w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here