Miasto robi krok w sprawie ul. Okulickiego. Czy igrzyska pomogą?

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Dróg Miasta Krakowa szuka firmy, która zajmie się uzyskaniem decyzji środowiskowej dla ulicy Okulickiego. Ma ona zupełnie zmienić swój wygląd – choć na tym etapie trudno określić, kiedy się to stanie.

Ulicę Okulickiego czeka daleko idąca rewolucja. Zgodnie z planem, ma ona zostać rozbudowana do dwóch jezdni po dwa pasy w obydwu kierunkach. Skrzyżowania z ulicami poprzecznymi mają mieć formę rond, bez sygnalizacji świetlnej. Co ważne, ulica ma zostać połączona z ul. Mikołajczyka, z którą dziś tylko krzyżuje się w dwóch poziomach, bez możliwości zjazdu i wjazdu. Przebudowane ma być też samo rondo.

Te założenia znalazły się w koncepcji, którą od 2019 roku dysponuje zarząd dróg. Teraz jednostka robi kolejny krok – ogłosiła przetarg na przygotowanie decyzji środowiskowej. To jeszcze wciąż daleko do realizacji, ale uzyskanie decyzji otwiera kolejne drzwi.

Igrzyska pomogą?

ZDMK chce mieć ostateczną decyzję środowiskową, w ciągu ośmiu miesięcy od podpisania umowy. W tym roku ma w budżecie na ten cel 200 tys. zł. Data budowy będzie zależała od zapisania w kolejnych budżetach środków na realizację.

Teoretycznie jest szansa, że nie trzeba będzie czekać długo – miasto wymienia bowiem ul. Okulickiego jako jedną z tych inwestycji, na które oczekuje dofinansowania w ramach przygotowań do Igrzysk Europejskich. To jednak na razie bardzo niepewne, biorąc pod uwagę zawirowania wokół organizacji imprezy.

Prezydent czeka na decyzję rządu. To, że jest planowana rozbudowa, blokuje nam inne inwestycje – mówi nam Marek Hohenauer, przewodniczący dzielnicy Mistrzejowice. Jak mówi, dzielnica proponowała w sąsiedztwie ulicy lokalizację wybiegu dla psów, ale została ona odrzucona właśnie ze względu na zakładaną zmianę szerokości drogi.

Połączenie z S7

Czas nagli, ponieważ ulica Okulickiego ma się łączyć z planowaną drogą S7. W połowie marca, o ile termin znów się nie przesunie, mamy poznać oferty potencjalnych wykonawców, a nowa droga ma być gotowa w 2024 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice Bieńczyce
comments powered by Disqus