Miasto zapowiada testy na obecność przeciwciał dla nauczycieli

Miasto sfinansuje testy nauczycielom żłobków, przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
– Kraków sfinansuje testy na obecność przeciwciał koronawirusa nauczycielom żłobków, przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych – zapowiada prezydent Jacek Majchrowski.

Na wniosek radnych z klubu Przyjazny Kraków w sześciu placówkach oświatowych przeprowadzono badania na przeciwciała w grupie prawie 100 nauczycieli. Jak wynika z testów, prawie 50 proc. osób bezwiednie przeszło zakażenie koronawirusem.

Radny Łukasz Wantuch poinformował w poniedziałek, że najniższy wynik w jednej z placówek to 26 proc. nauczycieli mających przeciwciała, a najwyższy – 72 proc.

Więcej >>> Grupa nauczycieli po badaniach na obecność przeciwciał. Radny: "Wyniki są zaskakujące"

W czwartek prezydent Krakowa poinformował, że miasto sfinansuje testy na obecność przeciwciał koronawirusa nauczycielom żłobków, przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych.

- Nauczyciele pracujący w tych placówkach nie są pewni, czy przeszli COVID-19, czy aktualnie przechodzą. Na wniosek klubu Przyjazny Kraków podjąłem decyzję, by zbadać wszystkich nauczycieli, którzy oczywiście będą chcieli. Mam nadzieję, że badania zwiększą poczucie bezpieczeństwa i nauczycieli – zaznacza Majchrowski.

Badania na obecność przeciwciał są dobrowolne.