Miliony złotych na remonty pustostanów. Rekord z 2022 roku trudno będzie pobić

fot. Krzysztof Kalinowski
Miasto chwali się, że co roku remontuje setki pustych mieszkań. Rekordowy pod tym względem był 2022 rok.
Jak informują miejscy urzędnicy, remonty opuszczonych lokali (obok budowy nowych budynków komunalnych) to główne źródło pozyskiwania mieszkań dla potrzebujących krakowian. Do prowadzenia takich inwestycji zachęca Ministerstwo Rozwoju i Technologii. „Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ze spisu powszechnego, w ok. 11 proc. mieszkań w Polsce nikt nie mieszka. W niektórych regionach jest to nawet 16 proc. Jednocześnie ponad 60 proc. pustostanów to lokale komunalne, często w bardzo złym stanie. Przypominamy, że gminy mogą korzystać z rządowego wsparcia na tworzenie mieszkań i zwiększanie swojego zasobu mieszkaniowego”.

W krakowskim magistracie przekonują, że począwszy od 2013 r., każdego roku wzrasta liczba remontowanych lokali socjalnych i że miasto przeznacza na ten cel coraz więcej pieniędzy. Czy tak jest faktycznie?

O najnowsze dane poprosił urzędników radny miejski z klubu Koalicji Obywatelskiej Bogusław Kośmider. Za rządów prezydenta Jacka Majchrowskiego to właśnie on, jako wiceprezydent, odpowiadał za politykę mieszkaniową Krakowa. W złożonej do nowych władz miasta interpelacji poprosił o dane za lata 2018-2023 – to okres, kiedy pełnił funkcję zastępcy prof. Majchrowskiego.

Radny Kośmider dopytywał m.in., ile w tym czasie zostało wyremontowanych pustych mieszkań? Z odpowiedzi urzędu wynika, że w latach 2018-2023 remont przeszło 2037 pustostanów, „co pozwoliło na przygotowanie do zasiedlenia średnio prawie 340 lokali rocznie”. Łącznie na te inwestycje wydano 56,9 mln zł. Urzędnicy twierdzą, że od 2021 roku składają – w ramach rządowego programu budownictwa mieszkaniowego – wnioski o dofinansowania remontów. W taki sposób gminie udało się pozyskać dotychczas 5,3 mln złotych.

Remonty pustostanów w latach 2018-2023
Remonty pustostanów w latach 2018-2023


Jeszcze do niedawna rekordowy pod względem liczby przeprowadzonych remontów był 2019 rok. Na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych wyremontowano wtedy 351 mieszkań, czyli o 30 proc. więcej niż w roku 2018. Jak się jednak okazuje, kolejny rekord został pobity w 2022 roku. Wówczas odnowionych zostało blisko 400 mieszkań, co kosztowało 11,3 mln zł (dofinansowanie wyniosło 2,1 mln zł). W ubiegłym roku remont przeszło już tylko 331 lokali (wydano 9,6 mln, dofinansowanie to 2,3 mln zł).

Niektórzy radni obecnej kadencji krytykowali jakiś czas temu na naszych łamach, że remonty pustostanów postępują zbyt wolno. Więcej pisaliśmy poniżej: