Leczenie, diagnostyka, rehabilitacja, a wszystko to pod okiem specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego – na taką opiekę mogą teraz liczyć psy z Małopolski, wykorzystywane w akacjach poszukiwawczo-ratowniczych w różnych zakątkach świata.
Zapewnienie psom ratowniczym najwyższego poziomu opieki weterynaryjnej to jeden z kluczowych elementów porozumienia o współpracy zawartego właśnie pomiędzy Uniwersytecką Polikliniką Weterynaryjną Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Dzięki temu partnerstwu psy, które na co dzień ratują ludzkie życie w różnych zakątkach świata, otrzymać mają najlepszą opiekę, kompleksowe badania po powrocie z misji ratowniczych, gdzie często są narażone na kontakt z egzotycznymi pasożytami i patogenami, zapewnione ma im być również odpowiednie leczenie oraz rehabilitacja.
Jak podkreśla uczelnia, to jednocześnie nowe możliwości dla rozwoju nauk weterynaryjnych. Studenci i naukowcy Uniwersytetu Rolniczego zyskać mają bowiem dostęp do badań nad zdrowiem i kondycją psów ratowniczych, co przyczynić się ma do pogłębiania wiedzy w zakresie medycyny weterynaryjnej i kynologii. Współpraca obejmuje także działania edukacyjne, w tym wykłady dla przewodników psów ratowniczych oraz możliwość uczestnictwa w zajęciach akademickich.
– To krok w stronę rozwoju polskiej weterynarii oraz zwiększenia efektywności działań służb ratowniczych – przekonuje URK.
Poliklinika URK
Uniwersytecka Poliklinika Weterynaryjna przyjmuje pacjentów od 1 lipca 2024 roku. Od początku lipca w Poliklinice udzielono ponad 7 tysięcy konsultacji weterynaryjnych, z czego ponad tysiąc odbyło się w nocy i w święta.
W Poliklinice zatrudnionych jest 12 lekarzy weterynarii oraz 4 techników weterynarii. Ponadto lekarze zatrudnieni na etatach naukowych i dydaktycznych oraz lekarze weterynarii, którzy współpracują z Polikliniką udzielają specjalistycznych konsultacji weterynaryjnych. W jednostce odbywają się wizyty weterynaryjne dotyczące chorób wewnętrznych, zakaźnych, pasożytniczych oraz chirurgii, w tym m.in. neurologii, kardiologii, nefrologii, okulistyki, ortopedii, anestezjologii, onkologii, diagnostyki obrazowej, dietetyki, a także behawiorystki