Na końcu ul. Rakowickiej powstanie park kieszonkowy [WIZUALIZACJE]

fot. Materiały przetargowe

Projekt „Kraków Olsza Park nad Białuchą”, który wygrał w głosowaniu budżetu obywatelskiego w 2021 roku, doczeka się realizacji. ZZM rozpisał przetarg na wybór wykonawcy prac.

Park ma powstać nad Białuchą, u zbiegu ulic Rakowickiej i Otwinowskiego, niedaleko torów kolejowych i przejścia podziemnego łączącego ten rejon z ulicami Brogi i Czerwonego Prądnika.

Jak można było wyczytać z odpowiedzi na interpelację radnego Łukasza Maślony, firma projektowa do końca maja miała przygotować dokumentację projektową, ale termin ten się przesunął. Urzędnicy jako jeden z powodów wydłużenia czasu przygotowań wskazywali wniosek Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody o udział w postępowaniu w sprawie wycinki drzew.

Ostatecznie jednak Zarząd Zieleni Miejskiej zrobił kolejny krok i w środę ogłosił przetarg na wykonanie prac. Urzędnicy czekają na oferty do 24 sierpnia i zakładają, że po podpisaniu umowy wybrana firma zmieści się w trzech miesiącach z realizacją całego zadania.

Powstanie plac zabaw

– W zakresie projektu ujęto przebieg ścieżek pieszych, elementy małej architektury takie jak ławki, stoły piknikowe, itp., a także elementy zabawowe i tablice edukacyjne. Zagospodarowanie terenu uzupełniają nasadzenia zieleni wpisującej się w charakter parku nadrzecznego – wyliczała w rozmowie z nami Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Wykonawca będzie musiał rozpocząć od rozbiórki starych elementów, w tym podmurówki ogrodzenia i garaży. Przewidziana jest też wycinka drzew i krzewów kolidujących z inwestycją. Potem trzeba będzie częściowo wyrównać teren, wymienić grunt na lepszy i zająć się pracami budowlanymi, czy to budową ścieżek czy przygotowaniu miejsca pod wyposażenie parku.

W planie jest m.in. sześć ławek, sześć domków dla owadów, dwa stoły piknikowe, huśtawki, zestawy zabawowe dla młodszych i starszych dzieci czy karuzela. W ramach nasadzeń w parku znajdą się czeremchy, wierzby i olsze czarne oraz różne gatunki krzewów.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Prądnik Czerwony