Na Ruczaju rozpoczyna się budowa nowego kościoła

Przy ulicy Bobrzyńskiego, na działce pomiędzy dotychczasową kaplicą a biblioteką Uniwersytetu Jana Pawła II rozpoczyna się budowa nowego kościoła. Prace potrwają kilka lat.

Drewniana kaplica przy ulicy Bobrzyńskiego służy mieszkańcom Ruczaju od 2011 roku. Od początku była traktowana jako rozwiązanie tymczasowe do czasu budowy docelowego kościoła. W międzyczasie na osiedlu powstały kolejne bloki i niewielki obiekt stał się już zdecydowanie za ciasny. Szczególnie widać to podczas większych świąt, kiedy wierni po prostu fizycznie nie mieszczą się w kaplicy. Ławki ustawione przed wejściem częściowo rozładowują tłok, ale nie sprawdzają się w zimne czy deszczowe dni.

Proboszcz parafii, ks. Franciszek Gruszka, od kilku lat zbierał fundusze na rozpoczęcie budowy. Głównie wśród samych parafian, ale też w innych kościołach na terenie diecezji. W międzyczasie przygotowany został projekt oraz wszystkie dokumenty potrzebne do pozwolenia na budowę. Udało się je uzyskać w połowie tego roku, a od kilku dni na działce przy kaplicy trwają pierwsze roboty.

Wszystko ze składek

– Na razie rozpoczynamy dopiero prace ziemne, wszystko będzie rozłożone na etapy – zapowiada ks. Gruszka. – Budowa kościoła nie jest prosta, bo nie mamy żadnego innego finansowania niż z ofiar wiernych – mówi. Podobnie więc jak miało to miejsce w przypadku innych budowanych w ostatnim czasie kościołów w Krakowie, postępy prac i ich tempo będą uzależnione od zbieranych funduszy.

Ksiądz Gruszka liczy na to, że w ciągu dwóch lat zostanie osiągnięty stan surowy zamknięty. Kościół będzie mieć 880 mkw powierzchni, czyli około trzech razy więcej od starej kaplicy.

W trakcie uzgadniania pozwolenia jednym z problemów do pokonania była kwestia dojazdu. Jednym z możliwych rozwiązań było wybudowanie nowej drogi, z wykorzystaniem nieczynnego dziś wlotu skrzyżowania z ulicą Bobrzyńskiego, na przedłużeniu ulicy Drukarskiej. To jednak znacząco podniosłoby koszt całej inwestycji. Ostatecznie zdecydowano więc o tym, że droga dojazdowa będzie przebiegać tak jak do obecnej kaplicy – przez teren biblioteki UPJP2.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus